Hjärnblödning i ung ålder och rehab?
Min sambo, snart 22 år, fick för 8 månader sedan en hjärnblödning på höger sida. Den var intracerebral och ganska stor så han opererades för det och var nedsövd i nästan två veckor. När han vaknade var han som vanligt, mentalt sett, men han kunde varken använda vänster arm eller ben. Till en början satt han i rullstol, men efter 2 månader gick han med käpp och efter 3-4 månader gick han utan stöd, men haltande.
I dagens läge kan han lyfta armen lite, men inte använda den i vardagen. han har ännu lite svårt med gången och han har känslobortfall i vänster sida, både ben och arm och ansikte.
Jag undrar nu om ni vet någon som varit med om liknande situation och återhämtat sej bra/mindre bra? Min sambo var sedan tidigare fullt frisk, var inte med om nån olycka eller sådant, utan hjärnblödningen bara "kom".
Läkarna kan inte säga så mycket, utan att man inte riktigt vet, men att rehabilitering är mycket viktigt osv.
Vi har två små barn på 2 och 4 år så tiden har minst sagt varit tuff.
Tacksam för svar!