Gå ner i arbetstid till 50%?
Visste inte riktigt om detta var rätt plats att lägga tråden, men tyckte inte det passade någon annan stans.
Nåväl..
Min son på 15 månader ska snart börja på förskola (ev. kommentarer om detta kan vi ta i en annan tråd..) och jag ska börja jobba. Jag skulle helst vilja jobba 50% för att sonen ska få så korta dagar på förskolan som möjligt.
Jag har läst att man har rätt att gå ner i arbetstid hur mycket man vill tills barnet fyller 18 månader, oavsett om man tar tjänstledigt eller FP resterande tid. Men efter att han fyllt 18 månader vill jag gärna fortsätta jobba 50%. Hur vanligt är det att arbetsgivare inte godkänner det? Är det mer regel än undantag om man säger så?
TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-02-10 17:51
...jag vet också att man har RÄTT att gå ner till 75% efter att barnet fyllt 18 månader, men jag vll ju som sagt gärna gå ner mer i tid.