överpositiv hund
de kan tyckas som om de inte vore nått negativt om en väldigt VÄLDIGT positiv hund, men det är det verkligen, tro mig.
Min hund älskar allt och alla, är glad för allt, och tycker om allt utan att överdriva.
Hon blir glad när ja går hemmifrån, hon blir glad när när är arg, hon är glad när jag ignorerar henne och hon är glad när hon ser främmande på stan.
Sen nivå två, hon blir SUPERGLAD när ja kommer hem, busar, är glad själv, någon ringer på dörren, någon hälsar etc
De finns inget hejd på henne, det vore skönt att ha en hund som kunde koppla av ibland, kunde ligga ner och bara ta de lugnt för en stund om så bara för 5 min utan att behöver ens 110% upmärksamhet av total lycka i det positivas härliga skojland hon verkar befinna sig i.
Det är bra hon trivs med livet men de vore också bra om man kunde lära henne att inte gå fram som en ångvält av rosa moln utan att faktiskt ignorera den där tanten med rollatorn som inte ens tittar åt hennes håll
(kan säga att det är en labbe på 4 år)
Lite tips på hur man kan få ner min hund på jorden?