Kommentarer kring upplägg föräldraledighet?
Jag sitter just nu och leker med försäkringskassan planeringsverktyg. Jag och min sambo gjorde så att vi gjorde upp en budget med samtliga fasta kostnader (rkningar), matbudget, klädbudget och hur mycket vi önskar spara och ha till nöjen varje månad. Vi subtraherade därefter denna summa från summan av den enes lön + barnbidrag för att se hur mycket vi minst bör få ut i FP under tiden vi är hemma med den lille parveln.
Vår plan är följande:
Jag tänkte först vara hemma 9-10 månader med 4 dagar S-dagar per vecka (totalt 181 dagar) därefter är min sambo hemma i 9-10 månader med 3 S-dagar och 2 L-dagar per vecka. Kvar kommer vi sen att ha 79 S-dagar och 2 L-dagar.
Familjens inkomst blir då relativt statisk hela tiden då jag får ut mer än min sambo när vi båda jobbar, så den period vi har lägre FP har vi högre löneinkomst och vice versa.
Som jag förstått det klarar vi de två farorna: dels tar vi ut mer än 120 dagar per år vilket fortbarande bör ge oss semesterrätt. Efter att barnet har fyllt 1 år tar vi ut 5 dagar per vecka för att skydda SGI (inte ens hon som höll F-kassans infomöte kunde svara på om förälder 2:s SGI genast påverkades när barnet fyllt 1 trots att det var en ny förälder som börjat vara hemma med barnet, så därför vill vi vara på den säkra sidan och skydda den).
Vi maximerar inte vår jämställdhetsbonus genom att göra såhär, vi är förvisso hemma exakt lika mycket, men tar ut lite olika antal dagar. Synd att man inte får börja ta ut L-dagar direkt så hade vi kunnat delat exakt lika på allt.
Ser ni några faror med detta upplägg ni som är vana FP-uttagare? Skulle vi kunna optimera systemet ytterligare genom att göra på något annat sätt?
Tack för all input!