• fritzzz

    förbrukningsvaror på gekås/ullared

    det finns många trådar här angående gekås men jag hittar inte de svar jag söker.
    vet du vad det är för priser på förbrukningsvaror?. ex, plastpåsar, bakplåtspapper, , tvättmedel, sköljmedel, diskmedel, shampo, balsam, tvål osv.
    såg även i vissa trådar att de ej har välling, blöjor. vet du om det fortfarande är så?
    har du  tips på vad som är billigt så skriv gärna ner det.
    tack på förhand

  • Svar på tråden förbrukningsvaror på gekås/ullared
  • Kimban

    bakplåtspapper kostade typ 6-7 kr tror ja.

    Shampo etc är ju svårt att svara på, då det finns massa olika märken, ja köpte tressemmé 900ml för 69 kr. Vissa sådana saker tycker ja är lika billigt på t ex ÖB så att åka dit för att hamstra sådat tycker ja är lite onödigt.

    Vi köper mest kläder till sonen, leksaker. Och saker till hemmet typ.

  • fritzzz
    Kimban skrev 2011-02-21 22:05:29 följande:
    bakplåtspapper kostade typ 6-7 kr tror ja.

    Shampo etc är ju svårt att svara på, då det finns massa olika märken, ja köpte tressemmé 900ml för 69 kr. Vissa sådana saker tycker ja är lika billigt på t ex ÖB så att åka dit för att hamstra sådat tycker ja är lite onödigt.

    Vi köper mest kläder till sonen, leksaker. Och saker till hemmet typ.
    tack så mycket  : )
  • fritzzz

    leksaker, är de kända märken? är även de billigare än på andra ställen isf?

  • Kimban

    Ah det är vanliga märken, fischer price, lego etc. Sen har de väl "billigare" också. Det är billigare där ja.

    Min mamma köpte en Iggel Piggel figur som sjunger/pratar och rör sig, men dom måste prismärkt den fel för hon betalade 69 kr för den. I leksaksaffären kostar den 700 och på coop 499. Så det va ett kap.

    Men det är ju billigre än i vanliga affärer. Bra om man ska köpa julklappar t.ex man får u mer för pengarna. Eller om man köper på sig till jul/födelsedag etc.

    Vi köpte en golvlampa där, hade sett samma på chilli för 800 och den kostade 399. Det är samma lampa.

  • fritzzz
    fritzzz skrev 2011-02-21 22:01:18 följande:

    det finns många trådar här angående gekås men jag hittar inte de svar jag söker.
    vet du vad det är för priser på förbrukningsvaror?. ex, plastpåsar, bakplåtspapper, , tvättmedel, sköljmedel, diskmedel, shampo, balsam, tvål osv.
    såg även i vissa trådar att de ej har välling, blöjor. vet du om det fortfarande är så?
    har du  tips på vad som är billigt så skriv gärna ner det.
    tack på förhand


    det jag egentligen mest funderar på är om det är lönsamt att åka dit och handla upp sig på förbrukningsmaterial så man har för en tid frammåt? tråkiga men måstevaror så att säga  
  • fritzzz
    Kimban skrev 2011-02-22 07:02:16 följande:
    Ah det är vanliga märken, fischer price, lego etc. Sen har de väl "billigare" också. Det är billigare där ja.

    Min mamma köpte en Iggel Piggel figur som sjunger/pratar och rör sig, men dom måste prismärkt den fel för hon betalade 69 kr för den. I leksaksaffären kostar den 700 och på coop 499. Så det va ett kap.

    Men det är ju billigre än i vanliga affärer. Bra om man ska köpa julklappar t.ex man får u mer för pengarna. Eller om man köper på sig till jul/födelsedag etc.

    Vi köpte en golvlampa där, hade sett samma på chilli för 800 och den kostade 399. Det är samma lampa.
    va roligt de är att fynda så där 
    jag är mest intresserad av förbrukningsmaterial just nu. skulle va så skönt ifall de har kanonpriser på det så man kan ha ett lager hemma. sååååå trött på att handla dessa varor hela tiden, hehe..  
  • sahara sahara

    Det beror ju på hur långt man har att köra och hur mycket förvaringsmöjligheter man har.

    Säg att bakplåtspapper och plastpåsar är halva priset - du sparar kanske en femma per paket. Schampo och diskmedel och sånt beror ju på vilket märke du vill ha - brukar du köpa dyrt i affären hemma och tar billigaste på Gekås kan det ju bli en del, men kanske 10-40 kronor per sak. Hur mycket kan du handla, förvara och göra av med? Och vad kostar det att åka dit?

    Bor du Varberg lönar det sig rätt lätt, bor du i Stockholm får du handla en himla massa för att gå plus minus noll. Sen handlar du säkert på dig en massa saker du inte behöver bara för att det är billigt, men som du inte hade köpt annars. På plussidan kanske det är roligt att åka dit.


    Do something scary - the payoff is awesome!
  • fritzzz
    sahara sahara skrev 2011-02-22 14:50:13 följande:
    Det beror ju på hur långt man har att köra och hur mycket förvaringsmöjligheter man har.

    Säg att bakplåtspapper och plastpåsar är halva priset - du sparar kanske en femma per paket. Schampo och diskmedel och sånt beror ju på vilket märke du vill ha - brukar du köpa dyrt i affären hemma och tar billigaste på Gekås kan det ju bli en del, men kanske 10-40 kronor per sak. Hur mycket kan du handla, förvara och göra av med? Och vad kostar det att åka dit?

    Bor du Varberg lönar det sig rätt lätt, bor du i Stockholm får du handla en himla massa för att gå plus minus noll. Sen handlar du säkert på dig en massa saker du inte behöver bara för att det är billigt, men som du inte hade köpt annars. På plussidan kanske det är roligt att åka dit.
    jag bor i göteborg så det är ganska nära. jo det e väl så att man måste handla rätt mycket för att tjäna något på det. jag får helt enkelt ta mig en tur och kolla in stället  
    tack för ditt svar 
Svar på tråden förbrukningsvaror på gekås/ullared