• Anonym (hejsan)

    Hjälp

    Hejsan
    Jag blev för ett tag sen  med om ett övergrepp som jag har svårt att komma över. Liksom allt är så suddigt men så verkligt.
    Jag vaknade upp av en snarkning att jag typ sög av en man som hade komandot över hela övergreppet, antagligen var jag drogad eller dylikt. Jag fick liksom panik, trodde jag sov, sprang sen i väg med armarna i luften och kunde inte få ner dem, sen blir allt svart igen. Detta kan jag inte amäla någonstans då det är en godvän till familjen och jag är fd missbrukar så efteråt tog en massa återfall ingen kommer tror mig, en riktigt soppa allt.

    Hur kommer man över? Hur går man vidare, har varit med om övergrepp för. Detta var hemskaste jag har varit med om. Känner mig så äcklad. Allt är komplicerat, går till en terpft, men där kan jag inte prata med henne om detta. Tänkte kanske söka mig till att ha en till terpft? Kan man det då kanske på en vårdcentral som jag hittade?

    Jag e så snurrig... Har du några råd?

    MVH Från mig...

  • Svar på tråden Hjälp
  • sexologen

    Hej!

    Du ska absolut söka hjälp för det du varit med om. Ingen ska behöva ha det som du har det nu! Prata med din terapeut om hur du känner och om du inte kan öppna dig och/eller känner förtroende för den terapeut du träffar nu kan du självklart söka en ny. Du behöver hjälp med att komma över det du varit med om och hjälp att ta dig ur ditt missbruk och den onda spiral du är i nu. Du kan också söka dig till en tjej/kvinnojour om du vill prata med någon eller till brottsofferjouren. Sök på nätet efter någon som finns nära där du bor. Du behöver bra stöd i din situation.

    Stå på dig och kräv hjälp, det är du värd!

    Ta hand om dig!

    Hälsningar Sara

  • Anonym (hejsan)

    Tack för svar :)
    Det värmde :) eller värmer :)

    Kramar

Svar på tråden Hjälp