• Egendomligt

    Röda grönsaker/citrusfrukter

    Idag träffade vi barnläkaren för våran 5,5 månaders pojke som har eksem, och troligtvis mjölkallergi, vi ska ta blodprov på fredag. Läkaren nämnde att man bör låta bli citrusfrukter och gula och röda frukter/grönsaker. (Sonen har dock inte börjat med smakportioner ännu, men det börjar ju närma sig).

    Nu funderar vi lite grann på vad som räknas in i gula och röda frukter/grönsaker.

    Vad är era erfarenheter, vad kan era barn äta respektive inte äta?

    Röd-lila bär som blåbär, svarta vinbär och björnbär?
    Ljusgula frukter som ananas, äpple, plommon (utan skal?)
    Rotsaker typ morot, kålrot?

    Tacksam för tips angående detta.

  • Svar på tråden Röda grönsaker/citrusfrukter
  • Miralicia

    Att han rekommenderade er att ligga lågt med röda frukter och grönsaker och citrusfrukter är för att det brukar kunna ha en irriterande effekt på redan existerande eksem.

    Blåbär & svartavinbär brukar oftast inte vara några problem och även björnbär och hallon brukar fungera rätt så hyfsat för utan det brukar mer vara tomat, morot, jordgubbar, röd/gul paprika etc och citrus som ger besvär.


    Allergimatblogg: utanallt.blogspot.com
  • Egendomligt

    Hur är det förresten med rödbetor (när de blir över ett år alltså)? men de är ju också mer rosa än röda.

Svar på tråden Röda grönsaker/citrusfrukter