• LiLe81

    7 mån och solskyddskräm?

    HEJ! Min dotter är 7 mån till sommaren.. vet att man ska skydda dom med kläder att man inte ska använda solskyddskräm under 1 år. finns det inget man får smörja dom med?!  tänker på nacken händer och ansikte främst.. Tack på förhandGlad

  • Svar på tråden 7 mån och solskyddskräm?
  • BVC Sköterskan

    Hej!

    Min erfarenhet är att man bäst skyddar med täckande kläder och solkyddsfaktor på de ställen som ej täcks (nacke, händer, ansikte osv) från sex månaders ålder. Naturligtvis är det också viktigt att man håller sitt barn så mycket som möjligt i skuggan, speciellt då solen står som högst.

    Köp solskyddsfaktor på apoteket och se till att de är anpassat för barn, dvs med fysikaliskt/ eller partikelfilter (ej kemikaliskt filter). Prova gärna en liten klick på din dotters handryggen innan du smörjer in större delar på kroppen, så att du vet att den inte ger utslag eller dylikt.

    Glöm inte solhatten!

    MVH Christine

Svar på tråden 7 mån och solskyddskräm?