• Juno

    Vad kostar en middag?

    I min omgivning har hemlevererade matkassar med råvaror och färdiga recept blivit väldigt populära. "Det är så bra och prisvärt", säger de. "Samma pris som att handla själv. " Att det är praktiskt förstår jag med priset är jag inte med på. En kasse kostar (där jag bor) 750 kr för 4 pers i 5 dagar, dvs 38 kr/portion. Lagar folk verkligen så dyr mat om de gör det själva?

    Hjälp mig nu att göra en liten FL-studie. Skriv ner vad ni ska äta till middag och räkna ut vad det ungefär kosta per portion.

    Tex:
    Lasange med vitkålssallad
    5 port =80 kr   14 kr/port

  • Svar på tråden Vad kostar en middag?
  • crazy mom

    Jag gjorde pasta med köttfärssås igår. ca 9 normalstora portioner, Landade på ca 8:- portion.

    färskpasta
    köttfärs
    kikärtor
    tomatkross
    lite grädde
    lök + kryddor

  • anezka

    I dag till middag

    Vegetarisklasange

    cornfärsen ca 30 kr
    lasangkrydda ca 12 kr
    Lasangeplattor ca 3 kr
    mjölk 8 kr
    ost/mjöl mm ca 10 kr
    Grönsallad ca 20 kr

    räcker till 8 portioner här hemma

    pris per portion 10,30 kr per person

  • Nightmare

    Nu var det "dyr" mat denna helgen, och jag är skitkass på att laga mat så vi brukar göra ordentliga omgångar så att det blir matlådor.

    Potatisgratäng och fläskfile

    Potatis 15 kr
    grädden 14,50kr
    nåra skivor ost 1kr (högt räknat då osten på 2kg kostade 58kr)
    Fläskfilen 98kr ( 1kg)

    Detta räcker till 8port ungefär och sedan finns det alltid lite potatis skrap kvar. det blir drygt 16kr/port utöver det tillkommer grönsaker. Dock räcker en gurka och ett salladshuvud här hemma två veckor.

    För oss (två pers) hade det blivit hutlöst dyrt med matkasse, vi har kollat på det för att spara tid men jag känner att priset och allt småplock som man vill ha utöver just middagsmaten gör att det inte lönar sig alls.

  • Bonanza

    Kvällens middag som exempel då:

    Färsk kycklingfilé, 4 stycken: 65 kr
    Grön sallad i kruka: 17 kr
    2 tomater: 8 kr
    1 rödlök: 3 kr
    Hamburgerbröd: 25 kr
    Pommes frites: 16 kr

    Per portion: 33 kronor.

    Då har jag inte räknat in frityrolja, kryddor, dressing.


  • Miss Cee

    Baconpasta:

    1 pkt bacon ca 10kr
    Spaghetti 10kr
    1 paprika 10kr
    1 lök  + 1 burk champinjoner ca 6kr
    Creme fraiche 15kr
    (räknar inte in kryddor och buljong)
    ---------------------
    TOT 51kr = 17kr/portion (blev 3 port.)

    Har funderar mycket på det här idag med vad folk egentligen lagar för mat och hur alla andra får till det så billigt.
    Kan säga att det här är en av de absolut billigaste sakerna vi gör.

  • superado

    Fläskkarre, pommes, vitlökssmör och sallad 2 pers

    Fläskkarre 2 skivor 9kr (köpte ca 2 kilo för 46 kr, 19.90 kr kg på citygross)
    Smör + vitlök + persilja (fryst från min trädgård) max 5 kr
    Pommes 1/3 1 kilos påse så 4 kr
    Sallad, isberg, tomat gurka och olja/ vinäger dressing ca 15 kr

    så 16, 50 per portion!!

  • Juno

    Verkar vara olika hur mycket råvarorna kostar i olika affärer och på olika platser. Från Maxi där jag bor i Skåne hade Bonanzas middag kostat ca 20 kr/port och Miss Cees mat hade kostat 12 kr/port.

    Hur som helst är det billigare än en matkasse!

    Idag äter vi tjocka revben med pastasallad

    Revbenspjäll 1 kg 39 kr
    Pasta 1/2 paket 5 kr
    basilika i kruka 15 kr
    tomater 3 st 6 kr
    äppeln 2 st 6 kr
    olja och kryddor 5 kr
    dressing på creme fraiche 12 kr

    87 kr/4=22 kr/port

  • St Augustine

    GP gjorde nyligen ett test av matkassar där de jämförde pris på råvarorna i en kasse vs att själv handla samma saker i butik. Det skiljde ganska många hundralappar, så billigt tror jag inte att det är. Bekvämt, säkert, och då blir det väl värt det för vissa stressade familjer.

    Igår åt vi fisksoppa, det blev 4 portioner:
    Torsk: 29 kr (extrapris)
    Lax: 15 kr
    Creme fraiche saffran/tomat: 15 kr
    Morot och potatis: max 10 kr
    Bröd: 13 kr

    Sen hade vi en skvätt vispgrädde, matlagningsvin, skaldjursfond och kryddor hemma sedan tidigare.

    Ca 20 kr/portion om jag bara räknar med det vi köpte specifikt till soppan. Blir helt klart under 30 kr även om jag räknar med resterna.

  • vita stenen

    Jag har räknat på tre av veckans middagar.

    Spaghetti och köttfärssås.

    Köttfärs: 37kr
    Passerade tomater: 12kr
    Tomatpure: ca 2kr
    Lök: ca 3kr
    Spaghetti: 12kr

    Kryddor har jag inte räknat på. Så 66kr. Det här blev 2 middagar för oss (två vuxna och två barn)

    Kyckling med fetaost i tomatsås och pasta.

    Kycklingfilé: 72kr
    Passerade tomater: 16kr
    Lök: 4kr
    Pasta: 11kr
    Fetaost: 8kr

    Summa 111kr. Detta räckte till middag för oss fyra plus två matlådor för maken.

    Och idag åt vi fläskfilé med potatisgratäng

    Fläskfilé: 40kr
    Potatisgratäng: 20kr
    Sallad: 10kr
    Vitlöksbröd: 8kr

    Summa: 78kr. Räckte till oss fyra och det blev inget över alldeles för gott för att sparas.

  • Argo

    Maträtter från veckan som gick:

    Pannkakor, ca 7kr/portion.

    Spagetti & köttfärssås, ca 10 kr/portion.

    Fläskfilé med potatis och grönsaker, ca 17 kr/portion.

    Stekt ströming och potatis, ca 12 kr/portion.

Svar på tråden Vad kostar en middag?