ersättningsbebisar... extra vatten?
Min lille kille äter ersättning endast och gjort sedan 4 veckor gammal..
Fick nu höra att man ska varva med vatten på flaska...
min fråga är hur mycket ska man ge ?
och ska man det?
Min lille kille äter ersättning endast och gjort sedan 4 veckor gammal..
Fick nu höra att man ska varva med vatten på flaska...
min fråga är hur mycket ska man ge ?
och ska man det?
Nej vart har du hört det?
Inget vatten till en så liten.
De får tillräckligt med vätska genom ersättningen. Vatten kan du börja med samtidigt som smakisar.
Extra vatten är bara aktuellt om det är väldigt varm, och till och med då rekommenderas mer ersättning istället för vatten. Ersättning är alltså, liksom bröstmjölk, både mat och törstsläckare.
Varifrån hörde du det? Tvärtom låter du ju ganska dumt att fylla ut deras lilla magsäck med vatten så att de inte orkar äta ersättningen sedan. Det är ju lite samma sak som att blanda ut ersättningen med extra vatten, vilket man inte heller skall göra.
Du ska absolut INTE ge extra vatten. Då fyller de upp magen med vatten och missar all den näring de skulle fått i sig av ersättningen istället.
Som fler sagt, vatten kan du börja ge i samband med smakisarna, till maten då alltså.
Om det är väldigt varmt på sommaren så kan man också ge någon gång, men bäst är att låta dem släcka törsten med ersättning även då (man kan servera den kall!).
Som alla andra säger vatten ger man inte men man kan ge vatten 1 tsk om bebisen har feber men då kokar man först vattnet så bakterierna försvinner och sen låter man den svalna och lägger in i kylen.
En bebis som får ersättning får allt den behöver fast den också har feber.
Vtten kan man ge när barnet är ca 4-6 månader lite lite när man ger maten.