• Anonym

    Gåstol

    Hej!

    Jag undrar när man kan börja använda gåstol?
    Har en kille på snart 6 mån  och han är otroligt rörlig.
    Jag köpte en myspöl, dvs en rund madrass med en hög kant men den lärde han sig snabbt att ta sig över. Nu kastar han sig över kanten med huvudet före!
    Han börjar även krypa så smått.
    Jag vet inte riktigt vad jag ska hitta på, behöver en " säker" plats att ha honom på när jag t.ex. behöver springa på toaletten.  Glad För springa det gör jag, är rädd att han ska göra sig illa!

  • Svar på tråden Gåstol
  • BVC Sköterskan

    Hej!

    Gåstol är inget man egentligen rekommenderar inom barnhälsovården, då det sker en hel del olyckor med dem. Det som är viktigt när man köper en, är dock att den är följer de säkerhetskrav som finns sedan ett antal år tillbaka. Läs gärna mer om det på konsumentverkets hemsida.

    Jag skulle rekommendera att du endast använder den, som du tänkt, korta stunder och du har koll på honom när han är i den. Det bästa är om han är stabil i rygg och helst klarar att sitta själv, då den inte ger något direkt stöd runt kroppen egentligen.

    Trevlig helg!

    MVH Christine

Svar på tråden Gåstol