Övergång från två till ett sovpass m.m.?
Hej! Jag har ett par frågor ang sömn för min 9 månaders tjej. Hon är en väldigt aktiv och tidig tjej, som redan är på väg att börja gå och hon har aldrig varit så intresserad av några jättelånga dagvilor.
Men hon har börjat vakna väldigt tidigt på morgnarna (runt kl 5) senaste tiden och jag tycker att hon signalerar att hon inte vill sova lika mycket dagtid som innan. Ett tag har vi haft två sovpass på dryga timmen, ett på fm och ett på em. Nu sover hon bara en halvtimme på förmiddagen och ca en timme på em.
Jag läste "Somna utan gråt" och har jobbat efter devisen att ju mer sammanhållen sömn på dagtid, desto bättre nattetid och tyckte att det stämde bra ett tag. Men nu tror jag inte längre att det stämmer för min lilla tjej längre och undrar om det är de långa sovpassen dagtid som gör att hon börjat vakna så tidigt. Jag börjar också fundera på om det är så att hon börjar bli redo för bara ett sovpass dagtid. Så mina frågor är:
1. Vid vilken ålder börjar mängden sömn dagtid påverka nattsömnen negativt?
2. Vid vilken ålder är det normalt att barn börjar behöva bara ett sovpass om dagen och hur brukar den övergången gå till?
3. Finns det något sätt att "motverka" väldigt tidigt sänggående? Min tjej brukar nämligen krisa vid 17-tiden och brukar vilja sova redan vid 18-tiden, vilket jag tycker är lite väl tidigt. Ibland somnar hon först bortåt 19-tiden, men detta påverkar inte vare sig nattsömnen eller uppvaknandet positivt. Det var vid 6 månaders ålder som hon plötsligt blev kvällstrött, innan dess var det 19-20, som gällde...
Jag är såklart medveten om att vissa barn vaknar tidigt och lägger sig tidigt och att man som förälder måste anpassa sig till detta, men min dotter har fram tills 7 månaders ålder alltid sovit bra på morgnarna, även sedan hon började lägga sig en timme tidigare kvällstid. Första tre månaderna kunde hon hålla på och somna om fram till 11 på förmiddagarna utan problem och därefter har hon sovit till mellan kl 7-9. För en månad sen hade hon en kort period då hon började vakna 5, men på en vecka då jag la ner lite energi på att försökta få henne att fortsätta sova och somna om när hon vaknade, så började hon sova till 6-7-tiden istället. Men nu är vi plötsligt tillbaka på 5 igen. Har detta mest troligt med åldern och utvecklingsfasen att göra, alltså något övergående eller har min förut så morgontrötta tjej blivit en morgonpiggis?
Hon har ännu inte fått tänder, så det är säkert på gång, men hon verkar inte ha så mycket besvär nattetid, för då sover hon oftast gott, utan så många uppvaknande.