• Soliha

    Svider i halsen....

     Hej!

    Nu är jag v.8 gravid och har de värsta tider. Två dagar tillbaka har jag fått ett problem till och vet ej om det är normalt. Det svider hemskt i halsen efter att jag har spytt och det fortsätter så länge som möjligt. Om jag dricker nåt sur eller äter  nåt som tomater det blir värre och jag vill skrika av smärtan. Jag vet att det är inte halsbränna men vad kan det vara? Har någon haft sånt problem? Hur kan jag slippa den här mardrömmen?

    Snälla hjälp!

    tack på förhand

  • Svar på tråden Svider i halsen....
  • versan

    Låter precis som halsbränna. Prova något syrahämmande.

  • anju79

    Slemhinnan blir ju irriterade efter massa kräkningar. Ta gaviscon, det hjälper. Undvik kryddad, salt mat samt allt surt i några dagar så slemhinnan kan hämta sig.

  • versan

    mjölk neutraliserar också
    Drick inget kolsyrat prova med proviva drycker dom är milda & goda.

    Ät kokt mat som är mild mat.

  • mammastitch

    Låter som halsbränna. Börja med att prova gaviscon. Lägger sig som ett skumlock i magen. Om inte detta hjälper, kan du prova Losec. Fråga på apoteket, eftersom det inte är alla Losec som är OK när man är gravid. Utöver detta, så bör du lägga om kosten.

    No-nos
    Kaffe
    Juice
    Sura frukter
    Syrliga grönsaker
    Stark mat
    Fet mat

    OK/bra mat
    Kokt mat
    Ris
    kamomille te
    Morötter
    Kanske A-fil, yoghurt (fungerar inte för alla)

Svar på tråden Svider i halsen....