Anonym skrev 2011-04-01 10:13:42 följande:
sitter det upphöjda rosa/röda småprickar i en ring man det vara ringorm(det låter värre än vad det är) det är en hudsvamp man kan få av att ha varit i kontakt med djur till exempel. man köper en svampkräm på apoteket och smörjer så går det bort. på en vecka.
om det mer ser ut som små röda myggbett, röda prickar som står upp lite och svider/kliar med normal hud emellan så kan det vara loppbett/lusbett. om man får en loppa/lus på kroppen kan de bita en och sedan gå några milimeter och sedan bita igen så det blir en rad/ring av små röda bett. har du sovit över i någon annans säng nyligen? varit i kontakt mked djur som ksulle kunn ha fått på sig någon loppa? köpt möbler på blocket som kan ha haft vägglöss i sig (skitvanligt) vägglöss kan man enkelt se tecken efter under möbler, det brukar bli små små svarta prickar på trädetaljer under soffor/sängar (ser ut som om det blivit lite svarta mögelprickar på träet) ring isåfall anticimex.
el så kan du ha fått någon sorts exem från rakningen, lufta mycket och tvätta inte med tvål el något som kan irritera där nere..
Det kan också vara s.k. snöloppor, jättevanligt nu i snösmältningstider.