• PerG

    Bästa restaurangen i Malmö?

    Kan någon tipsa om en riktigt bra restaurang i Malmö? Prisnivå < 200:- förrätter och < 400:- för varmrätter typ.

    Öppen för olika inriktningar, men gärna åt "svenskt", franskt, italienskt eller något sådant....

    Behöver inte ligga mitt i smeten, men bara man kan ta sig dit smidigt kollektivt/taxi från centrum en lördagkväll utan att behöva avsluta kvällen allt för tidigt...

    Tar också gärna tips på riktigt bra "kvarterskrogar" med enklare mat också (vi ska vara där två dagar) med kanske någon riktigt bra hamburgare/pasta/pizza eller liknande...

  • Svar på tråden Bästa restaurangen i Malmö?
  • Fiyali

    Atmosfär i Malmö är trevligt och gott.
    De serverar fine dining med många små fina rätter istället för en stor. Priset landar på minst femhundra per person om man inte medvetet snålar. Ca 1500 om man äter full meny med vinpaket till samtliga rätter, vilket man givetvis inte behöver :)


  • Linda1976

    Ska ni äta lunch på stan MÅSTE ni äta på restaurang SMAK (Konsthallen). Supergod och lite annorlunda, med stor salladsbuffé.

    http://www.restaurangsmak.se/

    Årstiderna för lite lyxigare middag http://www.arstiderna.se/

    http://www.lemongrass.se/data/ fräsch!!

    ekologiskt precis vid vattnet http://www.saltobrygga.se/

    Ska ni fika är Hollandia på gågatan mellan Triangeln och Södertull en klassiker (inte som Espressohouse eller andra multikedjor). Ett riktigt konditori! http://www.hollandia.se/old/index.htm

     


    Min smak är mycket enkel - jag nöjer mig bara med det bästa.
  • Linda1976
    http://www.malmborgen.nu/ Gränden och St markus vinkällare är säkra kort. Elyseé är en klassisk restaurang med känd fondue. Bra rejäla kötträtter men inte med superfiness.

    Bra italienare: Casa Mia vid stortorget.
    Min smak är mycket enkel - jag nöjer mig bara med det bästa.
  • Loriyana

    Jag gillar buffen på St Markus vinkällare. Riktigt mysig atmosfär.

  • Barbamaman

    Bor inte i Malmö men har varit på St Markus vinkällare och ätit deras supergoda buffé. Rekommenderas varmt!
    Runt Lilla torg (heter det väl?) kan ni hitta bra lunchställen med humana priser och alla har uteservering.

  • PerG
    Linda1976 skrev 2011-04-05 22:11:35 följande:
    Ska ni äta lunch på stan MÅSTE ni äta på restaurang SMAK (Konsthallen). Supergod och lite annorlunda, med stor salladsbuffé.

    www.restaurangsmak.se/

    Årstiderna för lite lyxigare middag www.arstiderna.se/

    www.lemongrass.se/data/ fräsch!!

    ekologiskt precis vid vattnet www.saltobrygga.se/

    Ska ni fika är Hollandia på gågatan mellan Triangeln och Södertull en klassiker (inte som Espressohouse eller andra multikedjor). Ett riktigt konditori! www.hollandia.se/old/index.htm

     
    SMAK lät intressant, men vi kommer bara äta lunch på lördagen och då hade de bara brunch, men den kanske är bra också?

    Årstiderna lät som en restaurang i övre delen av skalan för den typ som jag funderar på, men den låter definitivt som något jag skulle kunna tänka mig! Budgeten är väl egentligen i princip obegränsad eftersom vi är ute och äter så sällan, så vi nog ska lyxa så länge det känns värt pengarna (tvåbarnsföräldrar med barnvakt alldeles för sällan! ;)
  • sheena82

    Absolut bästa kvarterskrog med goood mat är Syltan kök & bar på Östra Förstadsgatan 2
    www.syltan.com/

  • Loriyana
    Linda1976 skrev 2011-04-05 22:13:20 följande:
    www.malmborgen.nu/ Gränden och St markus vinkällare är säkra kort. Elyseé är en klassisk restaurang med känd fondue. Bra rejäla kötträtter men inte med superfiness.

    Bra italienare: Casa Mia vid stortorget.
    Jag har haft lite dålig erfarenhet av Casa Mia. Första gången jag åt där var det riktigt trevligt. Men sedan har det bara blivit värre, nu går jag inte dit längre. Jag skulle dit på en romantisk middag och trots att vi bokat så fick vi dela bord med några företagsgubbar som diskuterade jobb. Maten tog evigheter och när min förrätt kom var den kall...jag skickade tillbaks den och den kom ut mikrad och förstörd. Maten serverades inte heller samtidigt. Nej jag var inte imponerad.

    TS: Om ni väljer St Markus vinkällare så ring och boka i god tid och be om ett av deras mest romantiska bord. Man kan nämligen sitta i ett litet privat bås framför en öppen eld...så otroligt mysigt!
  • Linda1976

    Oj så olika! Jag var där i höstas och då var det kanon! De fixade barnportion till dottern av Pasta carbonara utan problem osv.... Hoppas verkligen att ord kock när du var där var sjuk eller nåt  

    Per: Jag har aldrig ätit brunch på smak, men lunchen är fantastisk så då borde brunchen vara det också. F ö så hade vi vår bröllopsfest där 2003. Jag har varit på säkert 15 bröllop, men aldrig ätit bättre mat än på mitt, helt ärligt och objektivt!! 


    Min smak är mycket enkel - jag nöjer mig bara med det bästa.
  • Montytonky
    Tempo är helt klart Malmös bästa, med härlig atmosfär, underbar mat och supertrevlig personal! Kan varmt rekommenderas!
Svar på tråden Bästa restaurangen i Malmö?