• Mari80

    8 månaders & mat

    Är lite bekymrad över min son som är 8 ½ månad. Hans huvudföda består av ersättning ännu och jag undrar om han kan ta skada av det å hur länge han kan ha det så?

    Välling och gröt totalvägrar han och efter flera månaders försök att få honom att acceptera det och provat alla olika varianter och smaker så har vi inte gjort några som helst framsteg. Matpure var också jätte svårt att få honom att acceptera men jag tycker ändå jag fått in rutin på de målen även om han inte äter stora portioner av det.

    Så här ser hans matschema ut ungefär:

    05.00-06.00 Ersättning hel flaska

    09.00 Ersättning hel flaska

    12.30 Matpure ½ stor burk eller motsvarande mängd hemmalagd mat + halv liten fruktpureburk + halv flaska ersättning eftersom han inte är mätt (eller nöjd) efter maten

    16.30 Matpure ½ stor burk eller motsvarande hammalagad mat + halv liten fruktpureburk

    18.30 Ersättning hel flaska (försöker smyga in liiiite havrevälling i flaskan men då äter han sämre)

    Han vaknar även en gång under natten, allt mellan 21-02 och äter en flaska ersättning. Har försökt få väck detta målet men inte lyckats.

    Han går upp i vikt bra och följer sin kurva. MEN behöver jag oroa mig? Vad har du för tankar och ideèr?

  • Svar på tråden 8 månaders & mat
  • BVC Sköterskan

    Hej!

    Min erfarenhet är tt det kan ta mellan 2-4 månader för barn att komma över helt på "fast föda", från att man började introducera smakisar med andra ord. Växer och utvecklas han väl, är min erfarenhet att man skall ta det i hans takt. Börjar du forsera och tvinga i honom mat, kommer han med all sannolikhet att protestera och då tar det längre tid.

    Toppen att han äter två mål mat! precis som du gör är det bra att erbjuda målen på regelbunda tider. Fem till sex mål om dagen är dessutom optimalt.

    Att han fortsatt äter på natten hänger förmodligen ihop med att han inte blir mätt under dagen. När han väl äter mer mat kommer han med andra ord kunna "hoppa över" nattmålet.

    Du skulle kunna prova att erbjuda fruktmos med små smörgåsbitar (med pålägg av mosad avokado, leverpastej, messmör eller dylikt) som mellis på fm. Därefter kanske du kan byta ut 16.30 målet till ett mellis och istället erbjuda middagsmålet när ni äter middag.

    Förutom att man skall ta det i barnets takt, är min uppfattning att barnet skall få kladda och äta så mycket det vill själv. Att pilla med majs, ärtor eller pastabitar kan vara kul och utevcklade för finmotoriken.

    Ta det lugnt och smaklig måltid!

    Trevlig helg! MVH Christine

Svar på tråden 8 månaders & mat