• Tina2

    Tandställning?!

    Jag hade tandställning som barn, men det blev aldrig riktigt bra. Funderar nu på att ta tag i det hela igen.

    Nån som kan rekommendera någon privat tandregleringsspecialist, eller som känner till om Folktandvårdens specialister är bra?

    Vad tänker ni om att ha tandställning som vuxen? Tror ni man står ut?

    Kan tänderna påverkas av ev. hormonbehandlingar och graviditet? Bör jag vänta med detta till efter ev. barnafödande?

  • Svar på tråden Tandställning?!
  • pluttan

    Bor du i Stockholm? Isåfall rekommenderar jag Tandregleringen City. Gunilla Eriksson är väldigt proffsig och lyhörd!

  • Tina2

    Tack för tipset!

    Behöver man remiss eller kan man boka tid direkt hos henne?

  • Tinny

    Tina2:

    När man är gravid minskar ofta salivet i munnen och det blir extra viktigt med tandhygien. När man har tandställning är det också extra viktigt att man sköter tandhygienen, så det blir ju lite dubbelt upp så att säga.

    Själv har jag en "genomskinlig" tandställning, och när jag blev gravid blev denna alldeles gul och äcklig. Fick sedan missfall, och nu ser den lika vit och fräsch ut som innan igen.

    Men tala med tandläkaren om detta, de vet förmodligen en hel del om vad som är bäst att göra.

  • Tina2

    Tack Tinny, det var en bra påminnelse. Jag ska till "vanliga" tandläkaren nästa vecka och då kan jag ju kolla lite sånt innan jag går vidare.

    Hur tycker du det funkar att ha tandställning? Hur länge ska du ha den? Känns det som att det är "värt besväret"?

  • Tinny

    Jag tycker att det funkar sådär med tandställning, till en början kände jag mig jätteosäker i den. Det kändes som om att alla tittade konstigt på mig, och att min tandställning skulle vara det första de lade märke till hos mig. Men eftersom att min tandställning är genomskinlig är det faktiskt förvånansvärt många som inte ens lägger märke till att jag har en tandställning, de tänker sig en tandställning som den där silvriga rälsen som ofta gestaltas i tv och liknande. Jag tänker själv inte på min tandställning längre, den sitter där och är nästan en del utav mig.

    Det jag kan tycka är jobbigt är dock att man inte får tugga tuggumi, äta hårda karameller och liknande, man får inte äta knäckebröd, morötter, äpplen...åtminstone inte utan att dela dem i små bitar. Jag är en person som älskar att äta äpplen, och att bara ta ett som mellanmål. Nu när jag har tandställning blir det så omständigt då man måste ha en kniv tillgänglig för att dela äpplet, vilket man inte har med sig överallt. Det saknar jag faktiskt väldigt mycket, att bara kunna ta ett äpple och bita på. Men det är ändå något jag kan stå ut med för att få fina tänder, mina såg verkligen illa ut innan och jag förväntas behöva ha tandställning i ca 2,5-3 år innan mina tänder ser fina ut. Även om förändringen sker relativt långsamt så syns ju ändå en förändring, mina tänder ser mycket bättre ut redan nu.

    Det är värt besväret, men ibland kan jag bli riktigt irriterad. Matrester fastnar så lätt i den, vilket inte känns särskilt behagligt. Det är inte alltid man har tillgång till tandborste när man äter. Och som sagt är det väldigt irriterande att inte kunna äta äpple och liknande utan att först dela det i små bitar. Men för att vara fin får man lida pin - heter det ju!

  • Tina2

    Ja, det låter ju som att det är en del besvär. Men vad kul att du märker en positiv förändring av tänderna i alla fall!

    Har du haft mycket ont?

    Jag hade lite olika tandställningar som barn/tonåring, dock aldrig "räls", och jag minns att det kunde spänna och göra ont. Men man kanske tål mer nu för tiden.

    Jag tror faktiskt att jag ska våga mig på detta! Om tandläkaren säger att det går förstås - mina pliggar kanske är bortom all hjälp.

  • Tinny

    Jag har varit hos tre olika tandläkare med min tandställning, när det har varit dags för att spännas. När den ena utav dem spänner gör det ganska så rejält ont, och det håller i sig i nästan en vecka. När de andra två har spänt ömmar det lite i kanske tre dagar - ingen fara med andra ord.

    Lycka till med Tandställningen!

Svar på tråden Tandställning?!