• shelby

    hur bli guldblond (cendré nu)

    Hur ska jag göra för att bli guldblond?
    nu är mitt hår cendré aktigt (frisör är uteslutet)
    Köpte denna men det hände absolut inget på håret  

  • Svar på tråden hur bli guldblond (cendré nu)
  • baobab

    Den du köpte är för mörk, du måste köpa en mkt ljusare (ifall vi tänker på samma "guldblont").

  • allmänt
    Barnlängtan88 skrev 2011-04-13 00:39:45 följande:
    Tänk på att det inte går att Tona håret ljusare. Du måste bleka eller ljusarefärga
    Ja. Eller kanske allra effektivast en avfärgning. Så kan du färga och/eller tona om det ljusa sen, i en fin färg. (min erfarenhet är att ta en nyans ljusare än man planerat, för det blir alltid mörkare än man föreställt sig, så sa min frissa också)

    Har du precis varit där och färgat så tycker jag du skall lugna dig en stund också så håret hinner återhämta sig litt. Även om det inte syntes nån skillnad så slet det fortfarande på det.
  • shelby

    jag vill allra helst förska få till det utan att behöva bleka det innan. 
    Har väldigt tjockt och fint hår och vill slita på de så lite som möjligt.

    vad för färg rekommenderar ni? 

  • Barnlängtan88

    Har du färgat hår sedan innan. Jag är utbildar frisör och vet att det är svårt att välja. Men har man färgat hår måste man blek håret. Ljusarfärgning kan påverkas av den gamla färgen som ligger i håret. Avfärgning kommer nog inte ta så mycket på ditt hår. Blek ljusa slingor istället så är du snart ljus. Hur mörk är du just nu?

  • shelby

    det enda jag färgat innan är just denna jag tog nu som jag visade bild i trådstarten, annars är det ofärgat sen innan.
    nu är mitt hår så här fast naturligt. 

  • shelby

    mitt inlägg försvann totalt, mysko...
     Mitt hår var helt ofärgat innan jag la in den hårfärgen jag visade i trådstarten. Det naturliga är mörkblond/cendré nu

Svar på tråden hur bli guldblond (cendré nu)