• therese

    Säng till 1,5 åring

    Vår dotter har alltid sovit hos oss i vår säng, men nu känner vi att det är dags för henne att få eget rum - med egen säng!

    Vi tänkte vara lite smarta och köpa en bra säng på en gång, som hon kan ha tills hon blir "stor" (sju år kanske??).

    Frågan är nu vilken typ av säng man ska invstera i; en "växa-säng" eller en "vanlig" vuxensäng med någon smart sänggavel som gör att hon inte trillar ur. (Har på IKEA sett en slags extrabräda som lätt kan sättas på/av i sängramen på sidan).

    Vad har ni för erfarenheter av barn, barnsängar och "vuxensängar"? Kan ni rekommendera något eller varna för nåt? Tacksam för alla tips!

    /Therese

  • Svar på tråden Säng till 1,5 åring
  • Villebusen

    Tycker inte alls om växa sängarna med flera madrasser tänk när de glider isär för det kommer de att göra tids nog...... köp en vanlig resårmadrass typ 80,90 x 200 och ställ direkt på golvet.

  • kixan

    Alma sover med oss, vi har byggt ihop 3 resårmadrasser och fått en jättesäng.
    När hon vill sova i eget rum tänkte vi bara ställa in en av sängarna till henne direkt på golvet, eventuellt på låga ben, det beror på hur stor hon är då. Så en vanlig vuxensäng direkt på golvet skulle säkert funka för er!

  • Malapala

    Hej, vi har nyligen bytt från spjälsäng till "vanlig säng" för vår lille kille (21 mån) och stod oxå i valet och kvalet. Köpa växasäng eller juniorsäng (alltså lite mindre än fullstora) eller köpa våningssängoch låta bli att sätta dit stegpinnarna och göra en mysig koja i "underslafen". Många alternativ, men det blev en helt vanlig, låg säng 90x200, för skumgummimadrass hade vi redan. Det har funkat jättebra, han somnar i den, och vi kan ligga hos honom en stund, sen på mogonen kan han komma till oss själv. Väldig bekvämt. Vi har satt på ett sånt IKEA-skydd på sidan så att han inte ska ramla ur så lätt.

  • tillytrotter

    Vi har köpt en jättefin säng på toys r us till vår flicka som hon kan ha länge. Det är en rosa vanlig 80-säng, på huvudänden finns askungen, törnrosa och snövit. Jättefin! Vi köpte en tillhörande sänglampa dom ska upp på väggen sen. Och sen finns det fler möbler i samma motiv på toys r us, soffa m. lock, stolar, bord, lampor, etc. Det är sååååååå gulliga! Men vi har fortfarande spjälsängen till henne, vi vet inte riktigt när vi ska byta till den nya fina sängen. Hon blir 2 i oktober.

Svar på tråden Säng till 1,5 åring