Bling skrev 2011-04-23 17:08:38 följande:
Jag har fortfarande foglossning, 14 månader efter förlossningen. Jag har dock blivit mycket bättre de senaste 6 månaderna och jag är säker på att det beror på att jag tränat och stärkt upp kroppen. Har fått väldigt dålig hjälp av BM och sjukgymnast men med hjälp av google och pilatesinstruktör gjort en del övningar:
- Träna buklåset!!! D.v.s. t.ex. ligg på rygg på golvet, spänn magen och dra den mot ryggraden, pressa ner svanken i golvet. Spänn av och upprepa. Kan också göras stående mot vägg. Försök också spänna buklåset i alla rörelser i vardagen.
- Plankor har spänt åt magmusklerna och hjälpt mig mycket.
Sen tror jag att pilates är bra, stabiliserar bäckenet och stärker bålen. Var rädd om ländryggen t.ex. i stretchövningar, rygglyft o.s.v.
Mina besvär var värst från de främre fogarna, i blygdbenet. Är nu värst vid ägglossning konstigt nog... .-(
Lycka till!
Att foglossningen blir värre i samband med ägglossning och mens är inte ett dugg konstigt. DEt styrs ju av hormonoer.