Vad är skillnaden på trisomi 21 och trisomi 13,18 vid KUB
Hej hopp!
Efter ett uruselt resultat på KUB har jag nu gått och väntat i 2 veckor. På onsdag (20/4) ska vi in och göra FVP. Som tur har vi haft fullt upp med flytt och massor av annat så jag har inte kunnat ligga inne och bara oroa mig. Men visst har tankarna snurrat massor de här veckorna!
Resultatet vi fick var:
1:3 för trisomi 13 och 18.
1:11 för trisomi 21 (ds)
Hade svårt att formulera en bra rubrik. Jag vet vad som är skillnaden på de olika kromosom-avvikelserna. Men jag undrar vad det är man mäter vid KUB som skiljer sig på de olika?
Vi har ju fått bättre resultat på trisomi 21, varför?
Hur skiljer man dem åt? Är det något mått på fostret, eller är det blodprovets värden som är olika för de olika, eller är det nackspalten som är olika viktig...?
Hoppas ni förstår mig och någon kanske haft en diskussion med en läkare/bm som kunnat svara, eller kanske kunnat läsa sig till det själva?
Tacksam för alla svar jag kan få!