• mychild

    kan vi tvingas måla över tapetern?

    Hej !
    för 2 år sedan flyttade vi in i en hyreslägenhet. I denna lägenhet finns ett förråd med betongväggar. Tapetern hade lossnat från vissa ställen, det var fullt med hål överallt och det var ljusskillnader på tapetern.
    Eftersom det fanns ett fönster i förrådet så gjorde vi om detta till ett rum. Vi la nytt golv, spacklade och tapetserade. Hela rummet är tapetserat vitt förutom ena väggen ( alltså fondvägg) där vi har barntapeter.

    När vi flyttade in vägrade hyresvärden att göra något åt förrådet eftersom det just var ett "förråd" och det var inte ens meningen att det skulle sitta tapterer där alls.

    Men nu när vi ska flytta så är jag liiite orolig för att hon vill att vi ska måla över fondväggen eller tapetsera om.
    Har hon rätt till att kräva det?

  • Svar på tråden kan vi tvingas måla över tapetern?
  • Birgitta2

    Ja. Värden har rätt att kräva att ni skall återställa rummet. En fondvägg är inte något som normalt sitter i ett förråd, och därför platsar kanske inte heller där. Då har hon rätt att ni tar ner det, spacklar och målar. Att måla direkt på tapeten brukar inte en hyresvärd gilla.

  • mychild

    men.. det är väl inte så vanligt (eller passande) att ha hängade tapeter, hål överallt och t.o.m. elkablar som låg utanför (dom har vi köpt kabelkanaler till).

    Förstår väl egentligen att hyresvärden har rätt att kräva det mesta. Men om hon själv har inget görs om /förbättras i förrådet för att det just är ett förråd så borde hon väl inte bry sig om att vi har gjort om det bättre.

  • Annelie 76

    Måla väggen vit i förebyggande syfte. De brukar inte ha nåt emot målade väggar och borde inte reagera på det i ett förråd (fast det är väl en klädkammare eg?).

  • Snillis2

    Det lättaste är väl att fråga HV vad denne anser!

  • Miss Lau

    Prata med hyresvärden innan du gör någonting! En vettig hyresvärd säger förmodligen ingenting om jobbet är fint gjort och helhetsintrycket ser bra ut. Men du kan ju vara beredd på att ev. tvingas måla om.

  • Hoppfull84

    njae.. de är väl skyldiga att återställa förrådet om nu värden skulle kräva det. men har mycket svårta att se att man som hyresvärd skulle kräva att ni ska riva ner tapeten. har satt upp fondvägg i boningsrum i flera av mina tidigare lägenheter och har aldrig behövt återställa någon vägg. nu rör det sig dessutom om ett förråd och tycker inte det är sannolikt att värden skulle ställa krav på att ni återställer förrådet så länge det ser fräscht ut. är det däremot massor av hål i väggarna, fläckar, pluggar och skruvar och dylikt så kan ni ju bli tvugna att spackla och fixa till lite.

  • Cornellia

    Om det satt en tapet där, så varför skulle ni vara tvungen att måla?

    Ni kan ju bli tvungen att tapetsera om just den väggen, men måla inte, för det är inte alls populärt att man gör på tapeter.


    BF 1/9 2011
  • Nifelheim

    Är det barnmotiv på fondväggen så kan ni absolut bli tvungna att måla över eller tapetsera om. Tapeter i en hyresrätt ska vara neutrala och kunna passa alla former av hyresgäster.


    Det enda som är värt att dö för är att LEVA ! Frågan är! Vad får dig att känna att du LEVER?
  • Annelie 76
    Hoppfull84 skrev 2011-04-19 14:42:26 följande:
    njae.. de är väl skyldiga att återställa förrådet om nu värden skulle kräva det. men har mycket svårta att se att man som hyresvärd skulle kräva att ni ska riva ner tapeten. har satt upp fondvägg i boningsrum i flera av mina tidigare lägenheter och har aldrig behövt återställa någon vägg. nu rör det sig dessutom om ett förråd och tycker inte det är sannolikt att värden skulle ställa krav på att ni återställer förrådet så länge det ser fräscht ut. är det däremot massor av hål i väggarna, fläckar, pluggar och skruvar och dylikt så kan ni ju bli tvugna att spackla och fixa till lite.
    Återställ gäller bara om man byggt om, tex tagit bort ett köksskåp för att sätta in diskmaskin. Du har all rätt i världen att tapetsera ELLER måla rummen. Är det dock i avvikande färg eller mönster (tex svarta väggar) så behöver man fixa till det innan man flyttar.

    Men målar de bara fondväggen helt vit så borde inte ens hyresvärden reagera. De andra väggarna är ju vita. Troligtvis bryr de sig inte alls då de inte ville göra nånting tidigare när det såg anskrämligt ut...
  • Snillis2
    Snillis2 skrev 2011-04-19 14:40:44 följande:
    Det lättaste är väl att fråga HV vad denne anser!
    Eller rättare sagt - gör inget alls om inte HV säger nåt om det!
  • Hoppfull84

    jag skulle iaf inte ha spenderat pengar och tid på att måla om innan jag hört vad värden tycker i frågan. för som sagt det är ett förråd, det var ingen vidare standard i förrådet från början, och de flesta värdar har faktskt inget emot fondväggar bara det är snyggt gjort.

    ring och fråga värden så får ni veta direkt istället.

Svar på tråden kan vi tvingas måla över tapetern?