• levandecharader

    Grillade revben

    När jag gör revbensspjäll, tjocka och tunna, så brukar jag bara lägga in dem i ugnen. Men nu skulle jag vilja grilla istället. Vad jag har förstått så blir de bäst om man kokar dem innan och sen penslar på en glace eller liknane och grillar. Nån som har något smarrigt recept att dela med sig av?

  • Svar på tråden Grillade revben
  • SilverLadyG

    Jag har tagit revben och låtit dem vara hela natten i tomatjuice,lök,lite tabasco,lite socker, 1 ciron, salt och lite peppar. Smaka marineringen innan du lägger i köttet. Jammmmmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii.

  • Akleja

    Sist jag gjorde tjocka revbensspjäll gjorde jag efter detta recept:
    www.kokaihop.se/recept/forkokta-revbensspjall
    När jag hade kokat de så penslade jag på av Sweet Baby Ray's Hickory & Brown Sugar. In i ugnen på hög värme en stund. Vi hade inte tagit fram grillen då ännu men annars hade jag grillat de efteråt.


    Alexander 100808, BF 111019
Svar på tråden Grillade revben