Hjälp en stackars nybliven förstgångsmamma. Snälla.
Jag födde min son i tisdags och det var en normal förlossning.
Jag undrar lite saker som jag hoppas ni mer erfarna mammor kan hjälpa mig med.
1. Jag står och kissar i duschen eftersom det svider så förbannat annars. Jag har också märkt att det helt enkelt är lättare att få ut kisset då eftersom jag knappt känner att jag kissar (förutom när det börjar svida då) och måste titta ner för att se att det verkligen kommer ngt. Samtidigt känner jag en sådan jäkla tyngd i (mot, från...vet inte riktigt vilket som passar bäst) analen. Känns ungefär som om alla tarmarna är på väg ut. Inte smärtsamt men jäkligt obehagligt. Är detta ngt vanligt efter en förlossning? Ngn annan som känt samma?
2. Jag hade hemorrojder redan innan graviditeten och i samband med förlossning blev de ju självklart jättestora (jag krystade i nästan två timmar). Jag har 4 ganska stora som helt och hållet täcker analöppningen. I början var de mer spända men efter flitigt Xyloproct användande (krämen) så har de blivit som små skinnpåsar istället. De gör inte ont men skaver som fan. Någon som vet vad jag kan göra för att de snabbare ska dra sig tillbaka? Tror ni de gör det öht?
Magen har jag förresten skött väldigt bra, inga problem på den punkten iaf. Alltid ngt.
3. Jag försökte amma lillen ganska snabbt efter förlossningen men förutom pyttelite råmjölk var det tomt. Mina bröstvårtor är nästan obefintliga och jag fick använda amningsnapp. Lillen sög precis som han skulle men det kom ju ingenting och till slut började det blöda. Han har ätit ersättning sen dess. Jag har testat att ge han bröstet för att stimulera igång det och jag försökte pumpa medan vi var på BB. Tomt.
Igår började brösten spänna ordentligt och imorse märkte jag stora fläckar på tröjan. Jag testade att pumpa ut och fick ihop kanske 10 ml råmjölk. Spänningen släppte lite.
Nästa gång jag försökte pumpa kom det knappt ngt vilket gör att spänningen inte släpper det minsta. Det konstiga är att medan jag försöker pumpa ur den ena så känner jag hur det rinner måttligt från den andra, och tvärtom. Jag har stått i duschen och försökt massera brösten och har fått ut några enstaka droppar bara.
Försökte också med amningsnapp och lillen men han vägrar. Det gör egentligen ingenting eftersom jag redan kommit till ro med att inte kunna amma.
Några tips på vad jag ska göra?? Brösten gör skitont och jag är rädd att det ska bli värre. Eftersom det kommer några droppar då och då så vet jag ju att det inte är stopp iaf.
Jag kanske ska för säkerhets skull förtydliga och skriva att jag icke vill få igång mjölkproduktionen utan få bort spänningen i brösten.
Puhhhh, jag tror det var allt. Tack till er som orkade läsa allt och ett ännu större tack till er som förhoppningsvis svarar. Ni gör en stackars mamma världens tjänst. =)