Nån som tar Magnesium mot migrän?
Jag har migrän och spänningshuvudvärk i princip varje dag. jag är utredd via neurologen och har testat allt, förebyggande mediciner och en massa annat. i princip är det bara Immigran som hjälper, men det är inte så kul att äta det varje dag.
Jag läste nyss om att magnesium kan vara bra mot migrän och spänningshuvudvärk så jag tänkte att jag skulle testa det. Jag har tagit apotekets Magnesium tuggtabletter, 3 tabletter per dag i några dagar nu men jag tror jag tar för lite för jag märker ingen direkt skillnad än.
Vad jag har förstått ska man ta mellan 300-600 mg per dag för att det ska hjälpa, helst runt 600 mg. Tar man för mkt går överskottet ut i urinen och man kan få diarre, men då får man bara minska dosen.
Nån som testat? Hur mkt tar ni per dag? Har det hjälpt er?
Mkt tacksam för svar då jag griper efter halmstrån nu för att slippa huvudvärken.