Jag går privat och betalar 800 kronor per gång, det är ett ganska normalt pris. Tyvärr är det dyrt i vuxen ålder. Jag står också i kö till psykoterapi, tyvärr har det tagit lång tid att komma dit (man måste gå igenom en del utredningar först) Jag ska börja gå via landstinget så snart jag får en tid, jag har inte råd att gå privat egentligen.
Du kan börja gå via vårdcentralen om du vill, där kan du få träffa en psykolog eller en kurator. Där jag bor får man gå max tio besök hos dem. Vill man gå längre tid så får man gå via den psykiatriska öppenvårdsmottagningen, där kan man prata med en psykolog en gång i månaden, vill man gå oftare får man ansöka om att gå hos en psykoteraput. Då utreder först en psykolog om man får göra det, sedan får man träffa en psykoterapibedömmare, därefter står man i kö. Jag har pratat med massor av människor och kön tycks varjera mellan tre månader och två år beroende på vart man bor. Det har tagit mig fyra månader att ens komma till kön pga alla köer och väntetider mellan utredningarna. Så ringer du idag får du räkna med att du har en tid om tidigast ett halvår så vänta inte förlänge med att ringa.
Det är stor skillnad i utbildning mellan en kurator och en psykoteraput, men jag måste erkänna att jag hittills inte har märkt någon skillnad alls, jag går just nu till en som är utbildad psykolog och psykoteraput, tidigare gick jag hos en kurator och jag tyckte kuratorn var bättre och hjälpte mig mer.