• Aina78

    En tvillingförälders 10 budord

    Med risk för att låta som en mamma-blogg men en lång nattning gav mig tid att fundera på vilka praktiska tips jag skulle ge en blivande tvillingförälder. Nu har jag satt mina "budord" på pränt - håll till godo!


    Du skall icke köpa olika sorters bebisstrumpor, EN färg, EN modell - annars får du ett helvete Du skall inhandla kjol eller byxor med VÄRLDENS STÖRSTA fickor till dig själv - ty du kommer alltid ha famnen full (en nappflaska, 8 nappar, en matningssked och en mobil MÅSTE få plats. Minst.) Du skall icke räkna med att ha fina kläder. Om ni är på fest, ha på en kofta till barnen är i säng - sedan kan du ta av spyor och barnmat och visa en tjusig top under (visserligen med en V-formad spyfläck där koftan delade sig, men lite får man leva med)!  Du skall äta ditt dagliga bröd när du KAN - inte när du VILL (för då får du inget)  Du skall sminka dig i en optimal ordning så att du inte ser koko ut om du blir avbruten och sedan glömmer eller inte får tillfälle att göra klart (börja förslagsvis med concealer på påsarna under ögonen) Du skall icke vara lyhörd för dina barns behov. Du skall istället göra ett schema för när det är OK att ha olika behov och följa det. Annars kommer du aldrig att räcka till. Äta och sova gör de på bestämda tider, inte när de verkar hungriga eller trötta. (Och du kommer att märka att de blir synkroniserade och urnöjda med detta! Det tar bara olika lång tid att komma dit).  Du skall aldrig tänka i rättvisetermer när det gäller tvillingbebisar. Får du tillfälle att gosa och pussa på en av dem - GÖR DET! Ha inte dåligt samvete för att din andre guldklimp under tiden får ligga själv på filten. Nästa gång är det han som behöver dig 100%.   Du skall icke lära dina barn att vagnen rullar när de sover i den. Jätteskönt att gå ut att gå ibland men den tiden de sover kan vara värdefull att ha till annat också. Typ sova själv. Du skall icke köpa ETT paket blöjor, NÅGRA burkar barnmat eller ETT paket välling. Du ska köpa så MYCKET du någonsin kan bära och lägga upp lager som är enorma. Ty annars får du tillbringa lika mycket tid i affären som hemma.  Tänk gärna på vilodagen, du kommer definitivt att helga den. Men den kommer inte.
    Håll till godo! Det är fantastiskt att vara tvillingmamma - man utvecklar på köpet ett oslagbart sinne för effektivitet, kreativa lösningar och situationskomik!! OCH alla ni mammor och pappor därute med flera små - ni är fantastiska.
  • Svar på tråden En tvillingförälders 10 budord
  • FiaLoppan7

    Hahaha, oj vad jag skrattar! Och känner igen mig, har två 4-månaders hemma plus storasyskon på 2 & 4 år. Och konstigt nog, trots att de inte kan få allt precis när de vill, och vi kör stenhårt på synkronisering så är de helt klart nöjdare än vad de andra var som bebisar

  • Lycklig01

    Klockrent! Våra små tjejer är 7veckor imorgon! Men dina "budord" stämmer in bra! :)
    //dajo.blogg.se

  • Dohgon

    Säger det samma som tidigare =) våra killar är 3 månader nu =)

  • Olmis

    Mina tvillingar är tre veckor gamla nu och jag håller redan med på varenda punkt!

  • Tettan

    Klockrent!!!! Jag har tvillinggrabbar på 5 år, och håller helt med!!! Allt som kan förenkla vardagen är ett måste!

    Lycka till ni "nyblivna" tvillingföräldrar - ni har härliga år framför er (även om de ofta också är fruktansvärt jobbiga...)

  • Superbia

    Speciellt nr 6 & 7, det ska man hålla i minnet!


    ♥ Morten & Vidar 091029 ♥ Lillskrutt BF 110609 ♥
Svar på tråden En tvillingförälders 10 budord