Mask i magen, hjälp tack
Snälla berätta hur man ska gå till väga, fann mask i barnets bajs.
Medicin ska köpas, men hur blir vi av med det? ölrhoppningsvis för gott, ska man berätta för andra? Får dom gå på dagis??? BERÄTTA
Snälla berätta hur man ska gå till väga, fann mask i barnets bajs.
Medicin ska köpas, men hur blir vi av med det? ölrhoppningsvis för gott, ska man berätta för andra? Får dom gå på dagis??? BERÄTTA
Någon som kan svara??
Ni tar tabletter hela familjen för bästa restultat, står på förp hur mycket och sen ska man ta en gång till efter tror tre veckor.
Sen bör man tvätta lakan varje dag och byta trosor/kalsonger morgon och kväll närmaste dagarna.
Behöver inte berätta på förskolan men kan ju vara bra så man slipper få det igen om fler har det
Håller med ovanstående
Ingen fara. Köp vanqin eller verimox, behandla, byt sängkläder och dammsug sängen och upprepa behandlingen efter 2 veckor så är det lugnt.
Springmask är så vanligt att det nästan räknas till normalfloran på barn.
Ah, var lite långsam där. Inlägget tog 5 minuter att posta.
Är det svårt att bli av med? All lakan ska tvättas varjeag i 2 veckor??
Ska skura hela hemmet igår, känns som det kryper maskar från golv till tak här hemma nu.
Nej, det är inte så svårt att bli av med om man behandlar rätt. Men tyvärr lätt att få tillbaka. Särskilt om man har småbarn i familjen. Det "går" spingmask på många dagis, skolor och arbetsplatser. Det är svårt att stoppa spridningen. Ibland kan man dessutom ha springmask fast man inte vet om det, eller att de försvinner och sedan kommer tillbaka. Springmask är en oerhört vanlig parasit, men helt ofarlig (förutom att en förstås kan ge besvärlig klåda etc.)
Jag tror att det räcker att byta lakan före och efter behandlingen, samt hålla rent och byta underkläder varje dag och handdukar ofta.
Ett husmorstips som hjälper till å försvåra för masken är att
käka morötter.
Hur mkt vet jag inte, men det är ju så gott så man kan äta massor,
OBS! Var försiktiga så det inte växer ut kaninöron istället ! =)
Att ditt barn fått mask, är såklart lite äckligt, MEN det har en stor positiv faktor med, då parasiter är något människor levt med alltid fram till 90-talet. Parasiter aktiverar en del av immunsystemet som även håller tillbaka den del av immunsystemet som ger autoimmuna sjukdomar som diabetes, ms, allergier m.fl. Att ditt barn haft mask några gånger i livet kan därmed bidra till att ditt barn får ett friskare liv.
Ett tips utöver de andra är att varje morgon duscha av barnets underliv eftersom maskarna gärna "kryper ut" på nätterna när man är stilla och lägger sina ägg... Bra att skölja bort dem. Behandlar just nu själva springmask Inget kul alls eftersom det verkar komma tillbaka hela tiden. Måste gå på dagis eller något.
Jag har städat rent i hela huset och tvättat. Känns som det ligger maskägg överallt och vi aldrig kommer bli av med det, och såhär orkar jag inte hålla på varje dag i 2 veckors tid. Såfort något rent nuddat något ostädat känns det som att det överförts miljoner ägg, blir knäpp på dedär