Min tjej testa en doppler igår, nu tror hon bebisen är död
Det är såhär att jag och min sambo har varit tillsammans i 9 månader, allting har gått riktigt fort. Vi förlova oss efter 4 mån, flytta ihop i feb och i mars visa testet plus (var planerat).
Min tjej har sedan innan 3 missfall i vecka 11-13 med sitt ex och är därmed extra nojjig denna gång. Vi var på ett UL i 11+1 där allt såg jätte fint ut, vi fick lyssna på hjärtat osv. Idag är hon i 12+6 och går alltså in i vecka 14 imorgon.
Hon köpte en doppler som man kunde använda hemma, jag förstår henne att hon ville ha lite mer koll denna gång osv. Igår testa vi den, både hon och jag testa men hörde endast hennes egna hjärtljud. Det är en digital mätare på så man ser lätt vems hjärtljud det är. Vi hörde som sagt ingenting och nu är min tjej jätte orolig, hon är säker på att det är helt åt helvete igen.
Vi ska på UL på torsdag och inskrivning imorgon, hon vill avboka tiden imorgon för hon är säker på att den inte lever längre
Jag försöker trösta henne och säga att det inte är så lätt att höra så pass tidigt, allt beror ju på hur fostret ligger osv.
Visst behöver det inte vara kört? Hon har sina symptom kvar, som ömma bröst, växtvärk osv.