Hur lång tid tog det att sälja huset??
Ni som sålt hus... hur lång tid tog det och vart bor ni? Fick ni mindre pengar än ni gav för huset eller mer?? Nyfiken!
Ni som sålt hus... hur lång tid tog det och vart bor ni? Fick ni mindre pengar än ni gav för huset eller mer?? Nyfiken!
Vårt hus las ut söndagen den 27 november, 16 par kom och tittade, 10 andra par ville komma på visning men fick inte plats, på torsdagen samma vecka las sista budet. Och nu i torsdags skrevs kontraktet. Vi fick nästan exakt 700 000 kr mer än vad vi gett för 2 år sedan!
Vi köpte vårt hus -98 för 280 000. Sålde det 2004 för 200 000, då hade vi flyttat ut -03 och alltså haft det till salu i drygt ett år. Det var i Kramfors i södra Norrland.
Vi köpte ett hus för 5oo.ooo och sålde det för 9oo.ooo efter 3år
det var massa folk på visningen men köpet gick inte i lås för änn efter 5 månader,
Vi saknar vårt hus men är glada för det gick så bra ändå
Sålde gamla huset för mer än det dubbla mot vad vi gav - men vi fick vänta i ca 6 månader innan det blev klart.
ok.. någon som bor i dalarna?
*puff*
Sålde huset dubbelt så mycket som vi gav när vi köpte. Hade visning på fredagen skrev kontrakt på tisdagen efter, det tog alltså fyra dagar. Trots att vi inte flyttar ut förrän i juni.
vart bor ni??
oj glömde, lite utanför Göteborg