• Hurså

    Tjänar du pengar på din blogg? Hur gör du?

    Ja, hur gör du? Jag har hört talas om affiliateprogram men funkar de? Vilket är bäst? Och hur får man företag att vilja annonsera på ens blogg? Kontaktar man dem vanligtvis själv eller hoppas man på att de hittar ens blogg självmant? Och du som tjänar pengar, hur mycket lyckas du få ihop?

  • Svar på tråden Tjänar du pengar på din blogg? Hur gör du?
  • Lilith Dark

    Affiliateprogram är nog inte det bästa sättet att tjäna pengar på, då det oftast rör sig om kronor och ören bara. Har man en liten blogg så får man själv kontakta företag för ett samarbete. Rekomenderar då att du tar kontakt med företag som passar in på din blogg och hör ihop med det du skriver.


    LILITH - Sveriges mest menlösa blogg www.lilith.se
  • hummelgard

    Du kan ju kontakta företag och fråga om de vill annonsera i din blogg. Du kommer då får frågan - hur många hundra läser den varje dag? För de vill ju inte betala för reklam om de inte får nått tillbaka.


    Det är därför många istället satsar på Affliate. Det är gratis att vara med i affiliateföretag ( du kan läsa mina recensioner på 6 olika här http://hummelgard.net/afftester.html) eller mer om Affiliate på http://hummelgard.net/affiliate.html


    Du blir "medlem" i olika affiliatorföretag. Jag rekomenderar att du börjar med Double eftersom det är enligt mig det företag som har tydligast hemsida. Men sen finns det som sagt många fler.


    Double har samarbete med ca 70olika företag. Du väljer ut vilka av de du vill göra reklam för Ex.Onlinepizza.se eller Ink112.


    Du får då en html-kod som du lägger in i din blogg och reklam kommer sen ligga där.


    Hur mycket du tjänar beror på hur effektiv reklamen är. Onlinepizza får du pengar för varje gång någon klickar på reklamen. Ink 112 får du pengar om någon klickar på reklamen och gör ett köp.


    Klickprovisionen brukar ligga mellan 0,02kr och 0,50kr per click


    Saleprovisionen brukar ligga mellan 5kr och 500kr per sale.


    Eftersom det är helt gratis så är det ju värt att prova. Själv använder jag det.


  • BloodyDisgusting

    Jag tjänar inte pengar men jag får filmer hem som jag recenserar. Nu är min totala statistik på 20 000 besökare men dagligen har jag kanske runt 100-200 besök om jag är superaktiv och postar flera inlägg. Jag har slitit arslet av mig för att få företag att ens lägga märke till mig. Jag har startat från grunden och nu börjar det hända saker. Bara för några dagar sedan så fick jag ett sponspaket från ett stor klädföretag i Sverige. Lite otippat då jag bara skriver om skräckfilmer :)

    Klickannonser är inget som man tjänar pengar på om man har lite besökare. Kör "tjänar pengar per visning" istället om du verkligen vill tjäna pengar men det blir inte många ören! Kontakta företag och be om att få skriva om deras produkter i bloggen istället :)

    Själv har jag fått äran att kunna dra igång min första tävling och i potten ligger det biobiljetter! Sjukt glad blev jag när förfrågan trillade ner i mailen :) 

  • J L

    Jag rekommenderar: nattstad.se - skattat och klart vid utbetalning!


     



    Mig kan du hitta på http://nattstad.se/mamaizon

    ♥ Bloggar om: 
    - Livet som gift,
    - upp över öronen förälskad
    - och som blivande mamma till en söt liten *hemlis* ♥ BF Hösten 2011 ♥ 
    - humor
    - bäbissaker
    - drinktips 
    - film & musik
    - inredning och design
    - foto
    - och mycket mer!


    Vill du också börja tjäna pengar på din blogg?? Börja redan idag! http://www.nattstad.se/blogga?r=697922
    Pösselipöss!


    (¯`°?.¸ ღ OktoberBäbis 2011 ♥ nattstad.se/mamaizon ღ ¸.?°´¯)
Svar på tråden Tjänar du pengar på din blogg? Hur gör du?