• Anonym

    I vilken vecka räknas fullgången graviditet?

    Man säger ju att en graviditet är 40 veckor och att barnet är färdigutvecklat vid 38 veckor.


    Menar man då 39+0 och 37+0, eller 40+0 och 38+0?


    Bebisen kommer ju när h*n är redo men har funderat lite på hur man räknar egentligen

  • Svar på tråden I vilken vecka räknas fullgången graviditet?
  • Najnah

    Jag tror att BF är i vecka 39+6. alltså dagen innan 40+0 :)  

  • Anonym

    37+0 - 41+6 brukar räknas som fullgånget... (enligt läkaren på förlossningen som jag pratade med idag.)

  • Jossan2011

    Barnet är väll färdig utvecklat vid V 37+0 och graviditeten e väll 39+6 som någon annan skrivet här. För jag byter vecka på tisdagar men bebisen är beräknad till en måndag. Glad

  • Anonym

    Lite olika siffror, men ja, som sagt, bebis kommer ju när h*n vill


    Tack för era svar!

  • Anonym (hm)

    37+0 är det, mitt vatten gick i v36+6 och de vägrade ge mig värkstimulerande dropp eftersom att jag inte räknades som fullgången!!!!... suck ..

  • Tant Green

    37+0 sa de till mig. Jag födde då och alla kommenterade att om det varit dagen innan så hade hon varit prematur

  • Blevmamma060708

    37+0 är barnet fullgånget.

    Mitt vatten gick med sonen i v 36+1, blev inlagd i väntan på värkar som inte kom, så dagen efter blev jag igångsatt, han skulle vara fullgången om han kom 5 dagar senare.

  • Ninja05
    Tant Green skrev 2011-05-27 09:04:29 följande:
    37+0 sa de till mig. Jag födde då och alla kommenterade att om det varit dagen innan så hade hon varit prematur
    Exakt samma var det för mig
  • Stuck In Time

    OT: Men hur räknar ni? När ni är i tex vecka 30+2, säger ni att ni är i vecka 30 eller 31? Jag sa alltid 31 då, men när min dotter föddes 32+2 och jag sa 33 sa dom på sjukhuset att jag var i vecka 32. Sen dess har jag alltid räknat så. Eftersom läkarna gör det. Hur gör ni?

  • Anonym

    jag räkna fullgågna veckor.


    Jag är tex i v.35+4 (jag har gått 35 fulla veckor och 4 fulla dagar.) så jag säger vecka 35... annars är man i v.40 en vecka för tidigt tycker jag
    Om jag pratar med nån som inte är så insatt kan jag säga "v.35-36 däromkring"

  • 85Susanne85

    Om man är i vecka 30+2 då räknade jag att jag var i vecka 31 och det gjorde min barnmorska oxå..

Svar på tråden I vilken vecka räknas fullgången graviditet?