Nattningsfrågor
Hej!
Har en bebis som nyligen blivit 3 mån. Som mindre hade bebisen kolik, detta har gett med sig nu.
Pga att barnet låter mycket när det sover, vilket stör min sömn lätt, har jag och pappan delat upp nätterna. Pappan tar natten till första amning, därefter tar jag över. Vi sover i skilda rum. Till en början sov bebisen i sin vagn, som vi rullade mellan rummen vid "föräldrabyte".
Nu har barnet en spjälsäng som står i barnkammaren, där pappa också sover (i vuxensäng, naturligtvis...). Hos mig sover bebisen i vagnen.
Vi har sett fram emot att få riktiga sovrutiner. Lite innan bebisen blev 3 mån började vi med pyamas, blöjbyte, lugn och ro i cirka 30 min innan läggning i spjälsäng. Det funkade sisådär, ibland tog nattningen 5 min, oftare 20 min med flera uppvaknanden. Vi försökte lägga när bebisen ätit och verkade trött. På bvc-inrådan övergick vi till läggning vid bestämd tidpunkt, 19.30. Detta efter nedvarvning, pyamas och blöjbyte. Amningen lite innan, ibland 20 min ibland 1 timme innan.
Då gick det inte alls! Antingen börjar barnet skrika kort efter vi lagt ner i sängen, skrik som snabbt övergår i hysteriskt gallskrik som inte går att lugna. Jag ser att bebisen är trött, men vägrar somna. Eller somnar bebisen gott men vaknar efter 15-25 min och gråter. Till slut, efter kanske 30 min tröstningsförsök, lyfts bebisen upp, sätts i babysitter och somnar då på två min. Vaknar dock efter cirka 30 min, är vaken tills 22-amning.
(Till saken hör att under kolikperioderna sov bebisen ganska ofta gungandes i babysitter, då detta var enda sömnplatsen som accepterades).
Brukar äta vid 22-tiden. Somnar inte i spjälsängen (samma visa som tidigare), men väl i sittern. När bebisen väl somnat lägger vi över i spjälsängen. Om jag ammar på natten och lägger bebisen i spjälsängen, somnar han gott. Dagtid accepteras spjälsängen.
Min fråga: Hur kan vi göra för att få bebisen att somna i spjälsängen? Är det för tidigt med rutiner? Eller är det för tidigt med nattning 19.30? Ska vi vänta tills 4-5 mån ålder, då vi förhoppningsvis har lyckats med grötintro? Har vi förstört för framtida läggningar när vi lyft upp ur spjälsängen?
Ytterligare fråga: När kan man avvänja vid nattmat (äter nu cirka kl 22, 02, 06)? Bebisen är storväxt, 8,4 kg, så ingen energibrist hotar.
Vänligen,
Förvirrad mamma