• Wittra

    Fler som bränt läpparna?

    För över en vecka sedan brände jag läpparna. Hur det gått till kan jag ju undra, jobbar på kontor heltid och sedan sitter i bil fram och tillbaka mellan jobbet och hemmet. Med andra ord inte ute så mkt, undrar om jag kanske bränt läpparna i bilen....Obestämd tänkte om solen ligger på när man kör...men jag har solskärmen långt nere. Vet väl iofs att man kan bli bränd trots att man inte direkt solar....hur som helst är det sjukt jobbigt. Det värsta är ju över...i början kunde jag knappt röra munnen eftersom den kändes som en torr, stram strut. Det sved och brände så jag höll på att bli galen. Jag smorde med aloe-vera cerat och idomin. Det har också varit lite rött på läpparna, irriterat.

    Fortfarande svider det en del och jag upplever att läpparna är irriterade.....just nu smörjer jag nästan enbart med olivolja. Upplevde att det gav bäst effekt på den här skiten....Obestämd...men jag undrar om ni andra har andra tips på hur man bäst "botar" läpparna? Är det bästa att låta dem vara HELT utan varken olja eller nåt slags cerat? Eller bör jag fortsätta med oljan iaf? Om ni haft brända läppar, hur gjorde ni?

  • Svar på tråden Fler som bränt läpparna?
  • Den allsmäktige

    Men, är du säker på att du bränt läpparna?!

  • Tonx

    Jag bränner läpparna every fucking summer! Vilket är sjukt med tanke på att resten av kroppen kan exponeras för nästan hur mycket sol som helst.
    Hur som helst, mina två lifesavers är: I första hand, läppcerat med solskyddsfaktor och om det går åt skogen, försvarets hudsalva och smööööörj. Jag skulle inte fixa en dag utan att smörja sönderbrända läppar.

  • Wittra
    Den allsmäktige skrev 2011-06-08 10:59:14 följande:
    Men, är du säker på att du bränt läpparna?!
    Näe? Jag vet som sagt inte vad fan det tagit åt läpparna på mig....:( Pratat med flera personer som däremot säger att symtomen jag beskriver är identisk med solsveda av läppar. Att det kan vara långdraget också.......Jag har inga andra symtom heller, mår bra. Var till läkaren efter 2 - 3 dagar när det var som värst och läkaren såg inget konstigt eller avvikande. Sa bara att jag skulle ta det lugnt och smörja med mjukgörande.

    Försvarets hudsalva är uteslutet för mig.....bäst effekt har olivolja haft. Tänkte idag införskaffa ett ordenligt cerat med hög solskyddsfaktor, ......detta är hemskt. Sånt svidande! Kommer aldrig mer klaga om jag råkar bränna typ axlar eller så....ingenting i jämförelse ju!!
  • Alica

    Jag har liknande syndrom.... har precis kommit från solsemester och tror jag har bränt nedreläppen. Svider som tusan och ingenting hjälper. Misstänker också att det kan vara någon sorts svamp eftersom jag har varit noga med att använda hög solskyddsfaktor men ändå fått problem. Provade att smörja med Peveril och det lindrade faktist litet. Om det inte är lite bättre i morgon får jag kolla på apoteket om det finns något. Annars får det bli doktorn eftersom det svider så in i helv...! 

Svar på tråden Fler som bränt läpparna?