jassikan skrev 2011-06-08 13:18:22 följande:
En spontan fråga bara - vet ni med säkerhet att det pris ni fått från Ahlsells är inkl. moms?
De säljer normalt sett inte till privatpersoner och behöver därför inte ange pris inkl. moms.
Han kan rent lagligt lägga på hur mycket han vill då han är återförsäljare för Ahlsells.
Det är vanligt att en hantverkare som handlar hos någon vanlig bygghandel, typ Woody, eller liknande har rabatt, men den rabatten får inte slutkunden utan det är deras vinst på materialet.
Han har kanske inte någon rabatt på Ahlsells, vet inte ens om de ger rabatter, så därför gör han ett eget pålägg.
Ja, de har priser på deras hemsida (och ja, artikelnr stämmer med de på fakturan så det är EXAKT samma varor). Där kan man välja att få priset visat exkl eller inkl moms. Så priset är det ingen fråga om.
Jag menade inte att vi skulle få hans rabatt utan att den (om han nu har någon) skulle täcka några av hans andra konstnader för firman. Ni verkar ha missförstått mig lite. Jag har inget emot att han lägger på några kronor på varorna. Det jag funderar på är hur mycket han får lägga på och hur det fungerar med momsen. Varan som jag tog som exempel kostade 485 kr exkl moms så det är ganska stor skillnad. Hade det bara varit en vara så hade vi inte ens funderat över det men det är som sagt 2 sidor med varor och tusenlapparna rullar snabbt iväg även om det inte är så mycket på varje vara.
Om påslaget:
Rent teoretiskt så skulle ju en hantverkare kunna tjäna massvis på att utföra ett arbete och i efterhand skicka faktura på 100 000-tals kronor för material som kostat 10 000 kr utan att medela kunden detta innan. Kunden kan sen inte klaga eftersom arbetet redan är utfört och grejorna är på plats. Är det verkligen så det fungerar? Då hade man ju egetnligen bara behövt göra ett jobb och sen varit miljonär.. låter inte som det skulle kunna hända i Sverige, så vad är det som hindrar dem från att göra det?
Om momsen:
Hade han köpt in sakerna från Ahlsell (eller var han nu vill köpa dom) innan och sedan sålt dem till oss från sitt lager så hade momsen och priset varit en helt annan historia. Men nu betalade vi honom för att köpa materialet till oss på arbetstid. Det borde därför vara ett direktköp till oss? Om han betalade moms i affären så betalas ju moms på samma vara 2 gånger utan att ha bytt ägare mer än 1 gång (från affären till oss eftersom han handlade direkt till oss). Har staten rätt att begära det? Om han inte betalade moms i affären så har han lagt på ett rejält påslag (36% på just den här varan) som inte är rimligt eftersom vi redan betalar honom dyr timpeng för att handla.
Jag är fullt medveten om att den moms vi betalar inte är något som vvs-firman tjänar på. Är intresserad av juridiken bakom det hela..