• Blå Flygare

    Svår pollenallergi hos förskolebarn

    Hej!
    Jag hoppas på något nytt tips eller råd ang. sätt att lindra min tjejs allergibesvär som hon får av gräspollen. Hon fyller denna månad 5 år. Gräsallergin började vid 1 år men då bara som kontaktallergi (den är kvar) och från 2 år mot pollen. Förra och förförra året var båda hemska med helt igengrodda ögon så hon inte kunde se vissa dagar, varade gjorde det med. Och svårt att sova pga igentäppt näsa. Nu börjar även denna säsong bli jobbig med ordentligt svullna ögon och evigt täppt näsa. 

    Detta gör vi nu
    - medicinering bestående av aerius allergitablett (dubbel dos i enlighet med ordination), pulmicort, avamys nässpray och  opatanol ögondroppar. Detta började vi med innan besvären började komma.
    - Nazaleeze näspulver ges 2 ggr/dag. Vi testade också tidigt att skölja näsan med renässans näsdusch, men den gillas verkligen inte så det är först nu vi står på oss om den.
    -Ögonskölj började vi med först idag, tjejen avskyr att få vatten eller ögondroppar i ögonen...
    -Duschar håret och byter örngott varje kväll.
    -stängda fönster så långt det går, men vi behöver något som håller värmen ute för att fixa det de varmaste dagarna.

    Det vi inte gör är att hålla henne inne vid höga halter pollen, det känns inte rimligt när det är allergi mot gräs som har en säsong som sträcker sig från slutet av maj till början av september! 

    Vad mer kan vi göra? Mer än vänta på allergivaccination efter denna säsongen?

    Nu testar vi också att ge vete som hon tidigare reagerat mot - men bara med magsymtom. Kan det ändå påverka pollenallergin?
     

  • Svar på tråden Svår pollenallergi hos förskolebarn
  • Allergiexperten

    Hej! Det låter som om er dotter har riktigt besvärligt. Eftersom hon reagerar nu så är hon troligtvis även allergisk mot björkpollen som finns i hög halt under våren. Gräsallergin kommer, som du skrev, senare. Dock har det varit så varmt nu så att även gräsallergiker har börjat reagera.
    Det som är besvärligt när man har en allergi är att man lättare kan få ytterligare allergier. Alltså har man gräsallergi så har man ökad risk att även utveckla exempelvis pollenallergi.
    Det låter som om ni gör rätt med all medicinering och att skölja med renässens kan minska besvären avsevärt så det är värt att prova.

    Det tråkiga är att dagtid när det är som varmast är då det finns mest pollen i luften och därför ges allmänt rådet att man håller sig inne då eller om man har möjlighet befinner sig vid vatten och ställen med mindre växtlighet. På morgonen och eftermiddag och kväll är det minskad halt av pollen i luften så då kan man vara ute. Tvätta av ansikte och händer ofta eftersom pollen fastnar på bar hud. Byt till innekläder så fort flickan kommer in.

    Tycker inte ni ska prova testa med vete nu  när hon har så besvärligt från luftvägarna. Avvaktta tills pollensäsongen är över. Matallergi påverkar inte pollenallergin men allt har att göra med immunförsvaret och därför är det viktigt att inte belasta immunförsvaret i onödan.
    vänliga hälsningar Anitha

  • Blå Flygare

    Tack för råden.

    Vi har nu hunnit vara i kontakt med läkaren och få råd därifrån. Hon konstaterar att hon har max medicinering. Det har nu visat sig att tjejen fått en förkylning, den hade antagligen börjat under helgen utan att vi märkt det (började med snuva och allergin ger ju täppt näsa) och som du säger har allergi med immunförsvaret att göra så förkylning ihop med höga halter gräs blir naturligtvis tufft. Det ger oss hopp om att hela säsongen inte behöver bli lika jobbig.

    Vi har fått rådet att fortsätta med vete eftersom hon tycks tåla det och den ev. korsallergin är vid äkta veteallergi som vete tåls sämre vid pollensäsong, däremot tåls inte gräs sämre vid äkta gräsallergi för att man har lokala symtom från magen. Visst finns om och men, men att kunna äta allt ger så mycket för matglädjen och aptiten att det krävs mer för att ta bort en så vanlig ingrediens i vanlig kost. Kosten har varit ett större problem än vad gräsallergin är men är mycket bättre nu och det vill vi inte riskera i första laget.

    Luftrenare till sovrummet är inköpt och använt i ett par dagar men det är för tidigt att utvärdera än.

    Det svåra med att skölja ansiktet och byta kläder så fort hon kommer in är att hon springer in och ut hela tiden. Men att mitt på dagen när nivåerna är som högst är något jag tar till mig och ska försöka tillämpa. Då kan man ju ta klädbyte och ansiktsskölj då. Kanske ta siestan i sovrummet för att ytterligare minska mängden allergen.

Svar på tråden Svår pollenallergi hos förskolebarn