• Blå Flygare

    Gräspollenallergi hos 5-åring, hjälp!

    Hej!
    Jag hoppas på något nytt tips eller råd ang. sätt att lindra min tjejs allergibesvär som hon får av gräspollen. Hon är nästan 5 år och har haft två mycket svåra säsonger innen denna med tidvis så igengrodda ögon att hon inte kunnat öppna dem alls och haft svårt att sova pga igentäppt näsa. Nu börjar även denna säsong bli jobbig med ordentligt svullna ögon och täppt näsa. 

    Detta gör vi nu
    - medicinering bestående av aerius allergitablett (dubbel dos i enlighet med ordination), pulmicort, avamys nässpray och  opatanol ögondroppar. Detta började vi med innan besvären började komma.
    - Nazaleeze näspulver ges 2 ggr/dag. Vi testade också tidigt att skölja näsan med renässans näsdusch, men den gillas verkligen inte så det är först nu vi står på oss om den och under dagisdagar bara en gång/dygn.
    -Ögonskölj började vi med först idag, tjejen avskyr att få vatten eller ögondroppar i ögonen...
    -Duschar håret och byter örngott varje kväll, lakan bytes flera ggr/v.
    -stängda fönster så långt det går, men vi behöver något som håller värmen ute för att fixa det de varmaste dagarna.

    Det vi inte gör är att hålla henne inne vid höga halter pollen, det känns inte rimligt när det är allergi mot gräs som har en säsong som sträcker sig från slutet av maj till början av september! De finaste dagarna är de med mest pollen

    Vad mer kan vi göra? Mer än vänta på allergivaccination efter denna säsongen?
    Vi är inne på luftrenare. Finns det något annat vi missat?

    Nu testar vi också att ge vete som hon tidigare reagerat mot - men bara med magsymtom. Kan det ändå påverka pollenallergin? Vete kan ju vara en korsallergi med gräs. Ska nog ringa mottagningen om det.

    humöret är inte på topp, inte konstigt med röda, svullnade kliande ögon, täppt näsa som stör både dag och natt (dålig sömn). Jag hade varit grinigare än vad hon är

  • Svar på tråden Gräspollenallergi hos 5-åring, hjälp!
  • Tangent

    Tufft för din tjej.
    Min pojke är också gräspollenallergisk, men han är inte alls så allergisk. Dagar med höga halter håller vi honom inne alt åker ut till havet (Västkusten) där det bara är klippor.
    Ställ din fråga på Allergier så får du säker bättre svar.

  • SanTan

    HAr hört talas om att utesluta konstgjord citronsyra (E330) i maten ska kunna hjälpa mot allergi. Har inte testat själv, Men med tanke på hur dålig din dotter är så kan det ju vara värt ett försök

    http://www.allt2.se/fri-fran-allergi/

    http://www.sydsvenskan.se/sverige/article1473620/Hennes-son-andrade-sina-matvanor-och-slapp-allergin.html

    Har även en vän som testat att göra en allergibehandling med riktigt bra resultat:

    http://www.allergikliniken.se/allergibehandling.html

    Finns på lite olika orter runt om i sverige om du googlar på Bicom bioresonansterapi.

  • Blå Flygare

    Silversand, tack för svar. Vi får försöka komma på några bra. Tillflyktsorter när det är som värst. Havet undviker vi, men stranden är ju helt ok!

  • Blå Flygare

    Tootolah; Tack. Måste säga att jag är tveksam dock. Citronsyra har vi uteslutit en period eftersom det är ett känt allergen. Att det skulle orsaka andra allergier tror jag inte är så sannolikt. Men äter man en sak man inte tål kan det ge värre reaktioner på annat man inte tål. Den kända droppen som får bägaren att rinna över.

  • SanTan
    Blå Flygare skrev 2011-06-10 19:06:39 följande:
    Tootolah; Tack. Måste säga att jag är tveksam dock. Citronsyra har vi uteslutit en period eftersom det är ett känt allergen. Att det skulle orsaka andra allergier tror jag inte är så sannolikt. Men äter man en sak man inte tål kan det ge värre reaktioner på annat man inte tål. Den kända droppen som får bägaren att rinna över.
    JAg håller med dig. Jag är också skeptisk... Men eftersom det finns endel som tror på det så kanske det funkar... Men som sagt, jag har inte testat själv och jag är också skeptisk.....

    Lycka till med er lilla tjej!!!!
  • Cherry09

    Man kan få tablettvaccination från att man är 5 år. Min son ska påbörja en sådan inom kort.

Svar på tråden Gräspollenallergi hos 5-åring, hjälp!