Är det snålt att köpa begagnade leksaker?
Vad tycker ni?
är det snålt att köpa begagnade leksaker till sitt barn?
Det är Vårt första barn som snart fyller 1år.
men jag tänker såhär, man får ju mer för pengarna om man köper begagnat.
Vad tycker ni?
är det snålt att köpa begagnade leksaker till sitt barn?
Det är Vårt första barn som snart fyller 1år.
men jag tänker såhär, man får ju mer för pengarna om man köper begagnat.
Nej, inte om det är till sitt eget, däremot skulle jag tycka det var rätt snålt om det var en present till andras barn Men beror givetvis på vad för skicka leksakerna är i!
det räddar även miljön...
själv är jag så trött på konsumtinssamhället att ja kan kräkas... ändå snurrar man runt i samma ekorrhjul varenda ggn...
Här hemma har vi massa leksaker, de flesta skänkta från vänner med äldre barn. De leksaker som är ny är presenter och julklappar.
Intressant fråga, jag tycker att man måste göra det som känns bäst. Jag skulle aldrig köpa begagnat pga säkerhetsrisken (tex. trasiga leksaker) och att det inte känns fräscht. Men om det känns rätt för er så köp begagnat! Barnet blir ju glad oavsett.
Nej ! Du skall köpa just det du har lust att köpa (och ungen vill ha)
Jag tycker man är ekonomisk och inte snål. Vi gjorde så när vår dotter fyllde år. Vet att vissa i släkten hade åsikter men bry sig.... Jag tycker det är smartare för så små barn bryr sig inte om det är nytt eller gammalt. Plus att jag gillar återanvändning! Ofta är ju grejerna jättefina så varför köpa nytt!!!??
Nej det är inte snålt det är ekonomiskt.
Leksaker för ett barn runt 1 år är sällan trasiga eller nått fel på...
Tack för era svar! :)
såklart kollar man ju skicket o det får ju va hela saker :)
Nej absolut inte, en 1-åring vet inte om det är nytt eller begagnat! Vi brukar gå på loppisar och fynda, tycker min 4.5 åring är skitkul, han kan få en massa leksaker och det blir som en liten spontan julafton
Jag är inte snål men just leksaker tycker jag är onödigt dyra och onödiga pengar som jag heller lägger på semestrar och utflykter tex. Speciellt 'märkes' leksaker från TV och filmer som byggare bob mm är löjligt dyra och går att köpa för 1-5 kr på loppisar
Det är snarare smart.