• Marsmamma2011

    3 mån bajsar för lite?

    Vi har en ljuvlig 3 månaders liten pojke som hela tiden varit frisk
    och följt kurvorna hos BVC som han ska.
    Nu väger han 5360g och är 61 cm lång.

    Till min fråga; lill-killen har inte gjort nr 2 (bajsat) på 6 dagar nu,
    och han hel-ammas. Inga besvär eller oroligheter i magen heller - utan det är mest jag som är lite nervös och funderar hur det ska vara?

    Ska jag vara orolig? Han kissar som han ska är bäst att tillägga. 
    Tacksam för svar!

  • Svar på tråden 3 mån bajsar för lite?
  • BVC Sköterskan

    Hej!

    Barn som helammas kan bajsa flera gånger om dagen och en gång var fjortonde dag. Så länge barnet mår bra är det ingen fara. Däremot när han börjar äta mat (eller får ersättning), bör du vara observant på att det inte dröjer mer än tre dagar mellan avföringarna.

    Ända tills han passerat året och börjar närma sig två, kan hans avföring variera både i färg och form. Vilket beror på att det tar tid för magen att mogna och vänja sig vid olika fördoämnen.

    Som sagt, var inte orolig så länge han mår bra. Blir han däremot besvärad av att han inte bajsat, tycker jag att du kontaktar er BVC-sköterska för råd.

    Mvh Christine

  • Marsmamma2011

    tack för svar!

    Lill-killen gjorde nr 3 igår sen! Så nu är hans mamma nöjd igen.
    Man blir så nervös.

  • BVC Sköterskan

    Vad skönt, för er båda Flört

    Det är din uppgift att oroa dig för din son (emellanåt ;), vem skall annars göra det!

    /C

Svar på tråden 3 mån bajsar för lite?