• labolinan

    deppig bonusdotter

    Hejsan, jag har ett litet problem och jag hoppas verkligen att ni har några tips på vad jag kan göra, om jag borde göra något.


    För 4 år sedan flyttade jag in med min nuvarande sambo, han hade då en dotter i tonåren på heltid medans jag var barnalös. Jag var fruktansvärt orolig för att hon inte skulle acceptera mig, att hon inte ville ha en ny mamma osv men hon var helt fantastisk! Gav mig och min sambo hur mycket egentid vi ville i början, gjorde mycket för att jag skulle känna mig som hemma osv, en så fruktansvärt omtänksam tonåring har jag aldrig träffat!

    För 3 år sedan fick jag och sambon våran första son, och för 3 månader sedan fick vi en son till. Hon ställer alltid upp när vi behöver barnvakt även om hon planerat annat och kommer alltid hit om det är något (nu bor hon med ett par kompisar i studentlägenhet). Problemet är att hon aldrig verkar vara glad på riktigt, hon ler alltid och är hur trevlig som helst men när hon tror att ingen ser så får hon något sorgset över sig och ibland undrar jag om hon tappat livsglädjen på riktigt. Det kanske låter fånigt men det är svårt att förklara och det skär i hjärtat på mig att se. Jag har inte velat ta upp detta med sambon, för även om vi har en bra relation och pratar om allt så känns det som om han inte riktigt vill prata så seriöst om dottern.

    För inte så länge sedan var jag ändå tvungen att ta upp det, eftersom jag börjar bli riktigt orolig och efter en stund kom det fram att hon varit med om saker jag inte ens kan drömma om. (vill inte skriva ut här eftersom jag har samma nick på ett par andra sidor och något kanske vet vem jag är, och vem bonusdottern är). Ska jag vara ärlig hade jag aldrig klarat av att gå igenom det hon har gått (och kanske fortfarande går) igenom.

    Jag vet att jag kanske inte borde lägga mig i, men det gör så ont och jag blir så ledsen varje gång jag ser henne, hon har gjort så mycket för mig och jag vill bara lägga mig ner och gråta över hur orättvist livet är varje gång hon varit här(sen jag pratade med sambon). Hon har inga andra vuxna än oss, och min sambo försöker nog förtränga att hon mår dåligt, han vill så gärna att allt ska vara bra.

    Frågan är vad jag bör göra.. försöka lugna ner mig själv och hoppas att allt verkligen blir/är bra? prata med henne?(jag vill verkligen inte avslöja att min sambo berättat), be min sambo ta tag i saken? ... Vad tror ni? blir så ledsen...Gråter Men jag kanske överreagerar? 

  • Svar på tråden deppig bonusdotter
  • Tami

    Du kanske kan börja lite försiktigt? Fråga hur hennes dag har varit, om hon trivs bra i lägenheten, med studier osv. Det kanske kommer fram då, eller att hon spontant berättar efter en stund?

  • MrsKnapa

    Prata med henne, säg att du ser att de är något att du är orolig, säg att du finns där även om hon inte vill berätta för stunden att hon kan komma när som helst!! Hitta på saker tillsammans bara du o hon prom/fika/shoppingtur etc.. Då kommer hon snart söka stöd hos dig!! Berätta inte va din sambo sagt utan att du ser att nåt e fel o e orolig!!

  • labolinan

    Tack för svar! Jag har försökt fråga om läget osv, men hon säger alltid att allt är bra, byter ämne osv. Men jag måste väl ta mod till mig och säga att jag är orolig! Är så rädd att förstöra något mellan oss, att hon skulle bli rädd för att bli tvungen att komma på bortförklaringar, tycka jag är tjatig, undvika mig osv.. Men vad har jag för val..

  • MrsKnapa

    Inte om du säger att du är orolig, och att hon alltid kan komma till dig när som helst, du tänker inte tjata men fråga så länge du ser att de e nåt!! Säg så då blir hon inte tryckt mot väggen, fråga backa undan, fråga igen!! Ta me henne ut på nåt o ha kul utan att fråga då kommer hon känna sig trygg me dig o i sinom tid behöva dig :)

  • labolinan

    Jag ska göra mitt bästa, säger hon att allt är bra får jag väl ta det och hoppas att hon kommer senare. Inte för att jag vet om jag skulle kunna hjälpa henne, men det kanske är bra med någon vuxen iaf. Svårt att hitta på roligheter med två småpojkar och en sambo som jobbar heltid, men någon kväll eller helg kanske skulle funka, om hon vill..

  • MrsKnapa

    Du kan inte mer än fråga och visa att du finns och ser att nåt är "fel"

Svar på tråden deppig bonusdotter