• Lady Gaga

    Invasion av dammlöss/stövsländor på balkongen!

    Vi har bott i den här lägenheten i lite över ett år och har två somrar i rad haft problem med att balkongen invaderas av små genomskinliga kryp. Har kommit underfund med att det är dammlöss/stövsländor. 
    http://www.anticimex.com/se/Privat/Skadedjur/Skadedjurskategorier1/Angriper-mat--textil1/Damm-och-bokloss/

    Som det är nu så kan man inte vistas ute på balkongen pga att det kryllar av dom små asen på balkongräcke, bord och stolar. Dom är t.o.m på fönstret!

    Hjälp! Hur blir jag av med dom?!?!?!?  


    Silence! I KEEL you!
  • Svar på tråden Invasion av dammlöss/stövsländor på balkongen!
  • Andreas 360

    Först och främst så är dessa kryp inte farliga men jag förstår om de kan vara irriterande. Dammlöss trivs där det är fuktigt, så dels kan det bero på att det faktiskt är hög luftfunktighet på sommaren eller så kan det vara mögel i huset. Dammlöss gillar mögel.

    Du kan väl alltid prova anticimex.

  • Lady Gaga

    Jo jag ska kontakta anticimex. Man vill gärna kunna sitta och äta på sin balkong utan att allt är invaderat av dessa äckliga kryp.

Svar på tråden Invasion av dammlöss/stövsländor på balkongen!