• DeanNna

    Varannan vecka eller två veckor åt gången?

    Hej hej!

    Har en son på 5, snart 6 år, som bor hos mig varannan vecka. Vi har levt så sedan han var 1,5 år och det har alltid funkat bra. 

    Nu har det blivit så under sommaren att han varit hos mig en hel månad och nu ska vara hos sin pappa en hel månad. Jätte jobbigt att han ska vara borta så länge men så underbart att få ha honom så länge! Det blev som ett lugn att veta att man inte bara hade en vecka på sig att umgås och detr märktes på lilleman också. Så nu har jag och hans pappa börjar prata om att kanske köra två veckor åt gången istället för varannan vecka men vi är splittrade båda två. Vet att vissa äldre barn gillar att slippa flytta varje vecka men han är ju ganska liten. Känns skönt att få ha honom två veckor men hemskt att vara borta från honom så länge också.

    Någon som har erfarenhet av detta? Kanske Två veckor och varannan söndag? Kanske finns det andra lösningar vi inte tänkt på?

    Mycket tacksam för era tankar och tips! :) 

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-07-18 14:17
    Uppdaterar och hoppas på svar =)

Svar på tråden Varannan vecka eller två veckor åt gången?