• MTG

    Hur ska jag förvara muffins?

    Hej!
    Jag bakar ofta muffins/cupcakes men vet inte riktigt hur jag ska förvara dem. Oftast blir det i en "tårtlåda" från tupperware så att de ska kunna stå upp, men problemet är att de ofta blir mjuka och "kladdiga". Hur ska de förvaras för att förbli torra?


  • Svar på tråden Hur ska jag förvara muffins?
  • skorpionen80

    Om du vill ha torra muffins är det väl bara att låta dem stå ute? Eller ha dem i plåtburk, fast utan någonting blir de ju helt klart torrast!

  • Fornnordiskt

    Stoppa dom i någon burk och frys dem?

    Ultimata vore nog att frysa dem och vakuumförpacka dem och sedan även stearilisera dem med joniserande strålning. 

  • Pettersson

    Förvara muffins ?? Roligt å se vilka problem en del har. Själv äter ja upp alla gosaker ja kommer över direkt. Skulle aldrig komma på tanken att bunkra upp en massa muffins. Man e vell ingen hamster heller.

  • skorpionen80

    Pettersson: äter du upp en plåt muffins på en gång?

  • Pettersson

    Jaa Skorpionen, kommer ja över en plåt muffins så äter ja upp allt på en gång. Är man unkis så gör man de.

  • Pettersson

    Unkis? De e en man som lever ensam förkortning av ordet ungkarl, alltså en man som sällan får något hembakat. Får han de så äter han tills han spriker.

Svar på tråden Hur ska jag förvara muffins?