Hej!
Min uppfattning är att barnet kan använda hoppgunga, från den ålder då barnet sitter stadigt. Man bör dock aldrig lämna ett barn ensamt eller låta barnet sitta för länge. Dels kan det ske olyckor och dels riskerar man att barnet blir överstimulerat.
Samma sak gäller egentligen med gåstol. Barnet bör inte lämnas ensamt och skall inte sitta i den om barnet inte sitter stadigt. Att benen tar skada har jag inte någon erfarenhet av.
Bästa sätt att stimulera den motoriska utvecklingen är att låta barnet vara på golvet, krypa, resa sig, gå längs möbler, och lära sig balansera med en lära-gå-vagn. På så vis sker utvecklingen i barnets takt och i rätt följd.
Hur som helst, är man noga med att köpa produkter som är godkända av konsumentverket, låter barnet använda dem under uppsikt och inga längre stunder går det med all säkerhet bra. Men som sagt, vänta tills han sitter stadigt (ofta runt åtta månader).
Under tiden går det bra att han står i ditt knä, med stöd från dig. Var bara uppmärksam på när han inte orkar, även om man som förälder oftast är den som inte orkar först!
Mvh Christine