Anonym skrev 2011-08-28 10:59:15 följande:
Frågan är väl om Radiotjänst får information om vem som har t ex Boxer, Viasat. Radiotjänst får i alla fall information om vem som köper TV, DVD-spelare etc. Det kanske finns sätt att kringgå att Radiotjänst får den informationen. Men jag tror i alla fall inte att det är så enkelt att man kan ringa och säga att man inte har TV och sedan fortsätta att betala för extrakanaler, för Radiotjänst har troligtvis tillgång till den informationen.
Den tanken har jag också haft. Är mycket därför jag undrar, har flera vänner som säger att de inte betalar men jag funderar på hur det då gör? Ser de endast på film via tv-en eller likande? Är ju inte direkt så man törs ringa och fråga radiotjänst heller bara för att man är nyfiken.
Vill förtydliga att jag inte tänkt sluta betala, men är lite nyfiken på hur det fungerar. För jag förstår inte hur människor tar sig förbi detta system riktigt, men jag kanske är trög.