Sjuk/förkyld katt
Har en 4-årig kastrerad hankatt (perser) som sedan i fredags kväll inte mått bra. Har pratat med veterinär 2 gånger idag och fått rådet att avvakta tills imorgon måndag.
Normalt är han social, spinner mycket och följer efter oss vart vi än går och då man kommer hem ska han kela.
Sedan i fredags ligger han mest, spinner inte hur man än kelar med honom och är väldigt tillbakadagen. Han dricker och det var bra sa veterinären och just att han får vätska i sej var anledningen till att vi ska avvakta.
Han har även gått på lådan och kissat och bajsat men inte rört maten sen fredags kväll.
Han andas fint, inget rossel men ögonen ser ljuskänsliga ut och hela ansiktet ser annorlunda ut :(
Är mindre orolig idag än inatt iallafall då han sov bredvid mej så jag kunde hålla koll på honom.
Han är vaccinerad mot kattsnuva/kattpest.
Kan katter bli förkylda ?? Har aldrig hört talas om det men veterinären menade att just perserkatter är känsliga pga deras platta asikten och nosar.
Eller vad är det han kan ha drabbats av?
Imorgon ska han in till veterinären oavsett om han piggnar till för jag vill veta vad som fattas honom.