En tanke om vikten av uppfostran.
Du ska börja på ett nytt jobb.
Du vet egentligen inte vad jobbet går ut på, det enda du vet är att du ska infinna dig på en adress en viss dag.
När du kommer dit öppnas dörren, någon visar dig till ett skrivbord och säger jobba.
Din reaktion på detta är förmodligen total förvirring.
Vad ska du göra?
Hur ska du göra det?
Vem bestämmer?
Vem är chef?
Vem kan du fråga om vad?
När är det lunch?
Hur fikar dom?
Osv osv.
Frågorna är många.
Garantin för att du kommer att göra ett uruselt jobb är lika med 100%.
Det blir ju lätt så när man inte har några ramar, regler eller instruktioner.
Du kommer helt enkelt att misslyckas.
Låt oss nu ta samma situation.
Men i dörren blir du mottagen av en person som presenterar sig som den som kommer att vara din "handledare den första tiden"
Denna person visar dig runt på företaget, presenterar dig för chefen och andra viktiga nyckelpersoner.
Han visar dig till din plats, ger dig tydliga instruktioner om vad ditt arbete går ut på och hur det ska skötas.
Han ger dig även en lista på vem du kan fråga om det skulle vara något som är oklart, och han berättar vem det är som tar dom slutgiltiga besluten.
Du har nu mycket goda förutsättningar gör att klara ditt jobb galant.
Säg nu att du är ett barn, och jobbet du ska klara av är livet.
Om du inte får någon vägledning, eller regler och ramar att hålla dig inom blir livet en mycket förvirrande plats att förhålla sig till.
Och förvirrade barn reagerar med att vara utåtagerande, arga och frustrerade.
Om du inte vill befinna dig i den första situationen beskriven, så kan du heller inte förvänta dig att ditt barn vill befinna sig i den situationen heller.
Du är som förälder utsedd till chef, och med den positionen kommer ansvar.