Elit skrev 2011-09-13 22:01:52 följande:
Sen på ditt övriga inlägg så lär ju knappast förväntningar spela någon roll för vad du gör i hemlighet framför din egen dator när du är själv. Såvida du inte tror att de indoktrineras att faktiskt internalisera den bilden som var sann för, vad vet jag, 50 år sen? Eller lever du under intrycket att kvinnor idag inte får titta på porr?
Samma sak gällande män. Skulle de sitta och titta på porr själva utan att gilla det?
Nej, men det är inte det jag menar. Jag skulle kanske varit tydligare, men jag pratar alltså inte om
vad män resp. kvinnor gör i hemlighet framför datorn, utan jag pratar om
den attityd som trådstartaren refererar till, som bygger på antagandet att det skulle vara mer okej för kvinnor att titta på andra än vad det är för män att titta på porr. Om man är man eller kvinna och huruvida man tittar på porr eller inte, det bryr jag mig egentligen inte särskilt mycket om, och jag håller helt med dig om att tanken att kvinnor inte skulle "få" titta på porr är förlegad. Däremot så är det mitt intryck att det fortfarande finns skillnader i hur okej det är att titta på porr, och för all del hur okej det är att tycka att porr är förkastligt, och att det finns ett samband mellan dessa förväntningar och porrkonsumentens kön.
Jag pratar alltså inte om att man i hemlighet sitter och tittar på porr därför att det förväntas av en, utan jag pratar om att det finns samhälleliga förväntningar som innebär att det kan vara mer stigmatiserat som kvinna att erkänna att man tittar på porr och mer stigmatiserat som man att erkänna att man inte gör det. När jag växte upp (jag är 36) var det närmast en initiationsrit som det hade krävts en herrans självständighet (av ett slag som grabbar i tidiga tonåren sällan har) för att ställa sig utanför gemenskapen som uppstod kring någons snodda porrtidningar. Jag är så klart medveten om att attityder och förväntningar förändras, men de finns fortfarande, på precis samma sätt som man kan prata om de högre förväntningarna på tjejer att de ska vara duktiga i skolan, på killar att de inte ska gråta när de tittar på
Extreme Home Makeover, et c.
I övrigt, tack för förtydligande om undersökningen. Det ser ut som att jag inte kan klaga på Folkhälsoinstitutets metoder.