HJÄLP!!! Flertal blödningar i vecka 13.
Jag är gravid med mitt första barn och har varit jätteorolig de 12 första veckorna. Nu när jag blivit lite lugnare så kom bakslaget. I måndags började jag att blöda, det rann ner relativt mkt blod i toaletten men det slutade ganska snabbt.. Det var inte klumpar eller så, bara rent blod. Jag åkte in till akuten och fick göra ett vaginalt ultraljud.. Där konstaterade läkaren att allt var bra med bebis, fick en bild ↓ se nedan. Hon sa att det kunde bero på att moderkakan satt långt ner och skaver mot modermunnen..
Men inatt började jag blöda igen. Jag kände att det rann och jag blödde genom min pyjamas, sen så satt jag på toaletten och lät det rinna/droppa, sen slutade det igen. Jag ringde kvinnokliniken och dom sa att jag skulle höra av mig om det blev värre/jag fick ont.
Men jag är jätteorolig.. Ingen jag känner har haft blödningar och jag skulle gärna ta emot era åsikter eller höra era erfarenheter. Jag vill så gärna att vår bebis ska stanna hos oss.