• LoTmamma

    låga hcg + papp-a värden

    Vi fick halvdåligt resultat på kub, 1/500 för trisomi 13+18 och 1/3276 för DS.
    Nackspalten var 1,7 men blodproverna var dåliga, både HCG och PAPP-A låg väldigt lågt ( 0,3 MOM båda två)

    Vi har nu precis bestämt oss för att inte gå vidare med fvp/mkp men de har lovat att kolla upp oss lite extra på RUL.
    Dessutom sa läkaren jag pratade med att det tyvärr kan tyda på att moderkakan fungerar dåligt vilket kan leda till att barnet inte växer som det ska och en ökad risk för att det tom dör i magen om moderkakan fungerar så dåligt.

    Ahhh, livrädd, fler som fått dåliga / låga blodvärden på KUB?

  • Svar på tråden låga hcg + papp-a värden
  • Lillen där inne

    Hej,

    Hur har din graviditet gatt? Sitter i ungefär samma sits. Har 0,32 pa PAPP-A men resten av värden är OK sa vet inte heller om jag ska göra FVP.

  • LoTmamma

    Hej,

    Vi gjorde ändå fvp till slut, kunde inte släppa min oro, allt såg då bra ut. 

    Vår lilla kille växte aningen dåligt på slutet, minus 15 % enl tillväxtultraljud, men förra onsdagen kom han ut och vägde precis 3 kg och mår hur bra som helst     

Svar på tråden låga hcg + papp-a värden